W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

22.04.2024

21 – 27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień (European Immunization Week, EIW). Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Tegoroczne hasło Europejskiego Tygodnia Szczepień to „Szczepionki chronią pokolenia”. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

Na zdjęciu znajduje się po lewej stronie na jasno niebieskim tle biały napis:" Europejski Tydzień Szczepień 21-27 kwiecień". Po prawej stronie na białym tle siedzi na białym krześle dorosły mężczyzna w żółtej koszulce i niebieskich spodniach, który ma założoną białą maseczkę. Obok niego stoi kobieta która jest ubrana w biały fartuch i błękitne spodnie, na twarzy ma białą maseczkę, a na rękach niebieskie rękawiczki, która wykonuje zastrzyk mężczyźnie.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień stanowi początek całorocznej kampanii, prowadzonej wspólnie z centralą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w celu uczczenia 50-lecia Rozszerzonego Programu Szczepień.

Zadbanie o szczepienia powinno być priorytetem nie tylko dla rodziców, dbających o zdrowie swoich dzieci, lecz także dla dorosłych i osób starszych, uwzględniając ich zawód i styl życia. W każdym wieku istotne jest indywidualne podejście do szczepień. Dzięki rosnącej wiedzy można skutecznie stosować profilaktykę poprzez szczepienia nawet u osób z chorobami przewlekłymi oraz w grupach ryzyka.

Nowoczesna medycyna pokazuje, że szczepienia dorosłych są równie istotne jak zdrowa dieta czy regularna aktywność fizyczna. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, w tym szczepienia przeciwko Covid-19, krztuścowi, pneumokokom, półpaścowi czy RSV.

Szczepienia chronią nas na wiele sposobów:

  • ratują życie poprzez zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych chorób zakaźnych,
  • mogą zapobiec wielu powikłaniom chorób, które mogą prowadzić do śmierci, zwłaszcza u dzieci,
  • chronią przed chorobami nowotworowymi,
  • ograniczają antybiotykooporność i zużycie antybiotyków,
  • pomagają eliminować groźne choroby z otoczenia, przyczyniając się do poprawy zdrowia społeczeństwa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreśla jak ważne jest aby informacje na temat szczepień i szczepionek czerpać z wiarygodnych źródeł, tj. od pracowników, ochrony zdrowia, lokalnych instytucji sanitarnych oraz instytucji ochrony zdrowia.

Z jakich źródeł warto czerpać informacje o szczepieniach?

Kalendarze szczepień dorosłych:

Materiały

Ulotka A4 - Covid 19
A4​_​_​_covid-19​_pl​_(003).pdf 0.37MB
Ulotka A4 - Krztusiec
A4​_​_​_krztusiec​_pl.pdf 1.06MB
Ulotka A4 - Odra
A4​_​_​_odra​_pl.pdf 0.75MB
Ulotka A4 - Polio
A4​_​_​_polio​_pl.pdf 0.58MB
Ulotka A4 - Salmonella/WZW
A4​_​_​_wzw​_salmonella​_pl.pdf 0.69MB
Ulotka A4 - Covid 19 (język ukraiński/UA)
A4​_​_​_covid-19​_ua.pdf 0.37MB
Ulotka A4 - Krztusiec (język ukraiński/UA)
A4​_​_​_krztusiec​_ua.pdf 1.03MB
Ulotka A4 - Odra (język ukraiński/UA)
A4​_​_​_odra​_ua.pdf 0.74MB
Ulotka A4 - Polio (język ukraiński/UA)
A4​_​_​_polio​_ua.pdf 0.58MB
Ulotka A4 - Salmonella/WZW (język ukraiński/UA)
A4​_​_​_wzw​_salmonella​_ua.pdf 0.68MB
{"register":{"columns":[]}}