W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

08.09.2023

Pierwsza pomoc

Człowiek - mężczyzna leżący na podłodze, z przodu zdjęcia leżąca jego dłoń

ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY został ustanowiony w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Przypada ona zawsze w druga sobotę września  (w tym roku będzie to 9 września) i ma na celu uświadomienie społeczeństwa, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród społeczności lokalnych.

Musimy pamiętać, że pierwsza pomoc jest niezbędna nie tylko w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojny czy katastrofy, ale przede wszystkim w zwykłym, codziennym życiu. Co roku tysiące ludzi umiera lub doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek tzw. nagłego zatrzymania krążenia, do którego często dochodzi w miejscach publicznych w obecności osób postronnych. Szybkie udzielenie pomocy (w ciągu 2-3 minut) w takim przypadku znacznie zwiększa szanse na przeżycie (40-60%). Pierwsza pomoc to nie tylko ratowanie życia, ale również ratowanie zdrowia, np. w przypadku złamań, urazów czy drobnych poparzeń. Tymczasem aż 45% Polaków przyznaje się, że nie umiałoby udzielić pierwszej pomocy, będąc na przykład świadkiem wypadku drogowego. Od kilku lat większą wagę przywiązuje się do szkolenia przyszłych kierowców podczas kursów na prawo jazdy. Prowadzone są również w tym zakresie kampanie społeczne.

W udzielaniu pierwszej pomocy musimy ocenić w jakim stanie znajduje się osoba poszkodowana, a ocenę stanu poszkodowanego rozpoczynamy jeszcze w trakcie zbliżania się do poszkodowanego.

Pamiętajmy o tym, że zawsze powinniśmy prowadzić badanie w schemacie ABCE*, gdzie:

(Airways) – drogi oddechowe, sprawdzamy czy poszkodowany ma drożne drogi oddechowe, jeżeli jest to osoba nieprzytomna niezwłocznie przechodzimy do ich udrożnienia.

(Breathing) – ocena oddechu, sprawdzamy czy poszkodowany ma zachowany prawidłowy oddech, czas oceny oddechu 10 sekund w trakcie których powinniśmy wyczuć co najmniej dwa prawidłowe oddechy.

(Circulation) – ocena krążenia, tamowanie krwotoków, jeśli oddycha oceniamy kolor skóry poszkodowanego, zwracamy uwagę na to czy poszkodowany jest spocony i jaki jest ten pot (czy lepki, perlisty). Jeżeli poszkodowany nie oddycha to C będzie oznaczać Chest Compression (uciskanie klatki piersiowej).

(Exposure) – ekspozycja, zwracamy uwagę na konieczność zapewnienia komfortu termicznego, zwracamy uwagę na wszystkie potencjalne uszkodzenia ciała oraz ewentualne krwotoki.

PAMIĘTAJMY RÓWNIEŻ, że w trakcie udzielania pierwszej pomocy priorytetem jest zawsze zadbanie o własne bezpieczeństwo.

Dlatego,

  1. Po pierwsze unikamy zagrożeń i nie dopuszczamy do ich powstania;
  2. Po zaobserwowaniu zagrożenia dla poszkodowanego podejmujemy próbę jego usunięcia – w sytuacji gdyby było to niemożliwe rozważmy ewakuację poszkodowanego. W momencie gdy usunięcie zagrożenia i ewakuowanie poszkodowanego jest niemożliwe ograniczamy udzielanie pierwszej pomocy tylko do wezwania odpowiednich służb ratowniczych!;
  3. Zawsze stosujemy środki ochrony osobistej! Rękawiczki nitrylowe są dla nas sposobem na ochronę przez zarażeniem chorobami zakaźnymi oraz zapewnią nam barierę przed wydzielinami z ciała poszkodowanego;
  4. Obserwujmy otoczenie i nie dopuszczajmy do rozwinięcia się zagrożeń;
  5. Pamiętamy zawsze o tym, że „Dobry ratownik to żywy ratownik”!!!!

PAMIĘTAJMY!!!!, że

zgodnie z prawem obowiązującym w Rzeczypospolitej Polskiej udzielenie pomocy  w nagłych wypadkach jest naszym obowiązkiem, a za jej nie udzielenie grozi kara pozbawienia wolności zgodnie z zapisami art. 162 § 1 Kodeksu karnego, stąd każda osoba powinna znać zasady jej udzielania, aby przystąpić do działania, gdy zaistnieje taka potrzeba.

grafika

grafika

grafika

 

 

 

Materiały

Sposób udzielania pierwszej pomocy w wybranych nagłych wypadkach
Sposób​_udzielania​_pierwszej​_pomocy​_w​_wybranych​_nagłych​_wypadkach.pdf 0.14MB
{"register":{"columns":[]}}