W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wszawica

07.09.2023

Wszy

Na blacie stołu, na biały tle znajdują si wszy

WSZAWICA jest chorobą pasożytniczą na skórze głowy człowieka wywołaną przez wesz głowową. Wywołuje zmiany skórne i może przydarzyć się każdemu i nie jest oznaką braku higieny!!!!!!

Szerzy się drogą:

  • BEZPOŚREDNIĄ – poprzez styczność głowy z głową,

i

  • POŚREDNIĄ - poprzez kontakt z nakryciami głowy, szalami, pościelą ręcznikami, grzebieniami, szczotkami oraz ozdobami do włosów.

Rozprzestrzenianiu się wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (zwłaszcza dziecięce), np. szkoły, przedszkola, internaty, domy dziecka, placówki zbiorowego wypoczynku wakacyjnego, zatłoczone środki transportu publicznego. Najbardziej narażone są dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Wesz jest szaro-białej barwy oraz ma wielkość ziarenka sezamu. Żywi się ludzką krwią i żyje około miesiąca na owłosionej skórze głowy, a poza żywicielem około dwóch dni. Jaja składa na włosach, blisko skóry. Widoczne są one gołym okiem jako białawe kuleczki w kształcie kropli wody, jednak sporo mniejsze. Jaja przytwierdzone są lepką wydzieliną, przez co w przeciwieństwie do łupieżu nie dają się zdjąć z włosa. Pełny cykl życiowy trwa około 3-4 tygodni (od jaja-gnidy poprzez 3 formy larwalne do postaci dorosłej).

grafika

Objawy wszawicy

  • obecność pasożytów i jaj,
  • uporczywy świąd skóry głowy (dominujący objaw) w miejscu występowania pasożytów tj. okolicy skroniowej, ciemieniowej i potylicznej głowy,
  • mogą występować przeczosy tj. drobne ranki i zadrapania spowodowane uporczywym świądem i drapaniem,

lub

  • odczyny alergiczne u osób wrażliwych, a w zaniedbanych przypadkach: kołtun - kłąb zlepionych włosów oraz wyprysk wszawiczy tj. stan zapalny skóry na karku.

Do zwalczenia wszawicy konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu, który skutecznie likwiduje pasożyty. Po jego użyciu należy wyczesać włosy gęstym grzebieniem  i preparat zastosować ponownie po 7-10 dniach.

Profilaktyka wszawicy

Dobre nawyki higieniczne i wiedza na temat wszawicy pozwolą na wczesne wykrycie obecności pasożytów i ich szybką eliminację, zanim zdążą się rozprzestrzenić.

Stąd:

  • dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolic karku, skroni i za uszami),
  •  staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów,
  • podczas zabawy z innymi dziećmi, treningów, zajęć grupowych upinaj lub związuj włosy dziecka,
  •  przypominaj dzieciom o przestrzeganiu zasad higieny osobistej,
  •  uczulaj dzieci, aby nie wymieniały się z rówieśnikami rzeczami osobistymi (np. szczotką, grzebieniem, czapką). 
{"register":{"columns":[]}}