W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaproszenie do punktu informacyjno-edukacyjnego │25 kwietnia

Obrazek przedstawia cztery osoby wypełnione jednolitym tłem oraz napis Europejski Tydzień Szczepień, Zapobiec, Ochronić, Uodpornić

W ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień wszystkie osoby zainteresowane tematyką szczepień ochronnych, w szczególności młodych rodziców, zapraszamy do odwiedzenia punktu informacyjno-edukacyjnego, który będzie działał na terenie naszej Stacji (ul. Gronowa 22, II piętro) 25 kwietnia (tj. we czwartek), od godz. 10:00 do 14:30.

Prawie każdy był kiedyś szczepiony. W ostatnich latach młodzi rodzice coraz częściej zgłaszają jednak swoje wątpliwości dotyczące skuteczności szczepionek i bezpieczeństwa związanego z podawaniem ich dzieciom, w szczególności tym bardzo małym. Między innymi  efektem tych wątpliwości jest ponad 4,8 tys. dzieci, które w ubiegłym roku nie zostały poddane na terenie Poznania i powiatu poznańskiego szczepieniom zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązkowych.

Czy zatem szczepienia są nadal konieczne? I po co szczepić przeciwko chorobom, które już nie występują? Szczepionki nie tylko działają, ale działają na tyle skutecznie, że stały się ofiarami własnego sukcesu. Większość młodych rodziców nigdy nie widziała chorób takich, jak np. odra, błonica, tężec czy poliomyelitis. Jest to jedna z przyczyn kwestionowania przez nich obowiązku szczepień ochronnych u swoich dzieci. Niektóre choroby (jak np. błonica czy poliomyelitis) zostały praktycznie wyeliminowane, jednak w wielu innych regionach świata nadal pojawiają się ogniska zachorowań. Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój międzynarodowego ruchu turystycznego mogą zostać bardzo łatwo zawleczone na teren naszego kraju. Są też takie czynniki zakaźne, jak np. wirus odry, który jest nadal obecny w środowisku. Jeśli wykonawstwo szczepień obowiązkowych przeciwko odrze będzie
w dalszym ciągu spadać, wzrost zachorowań stanie się nieunikniony. Tylko w tym roku na terenie Poznania, po aż trzyletniej przerwie, odnotowano kilka zachorowań na odrę. Pamiętaj, że szczepiąc się chronisz nie tylko siebie, ale i osoby ze swojego otoczenia, w szczególności te, które ze względów zdrowotnych nie mogą być szczepione.

{"register":{"columns":[]}}