W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Ziemi

26.04.2024

Światowy Dzień Ziemi 2024

W ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi (22 kwietnia) mieliśmy okazję porozmawiać o funkcjonowaniu Zakładu Usług Komunalnych w Śliwicach. Zapraszamy mieszkańców do zapoznania się z całą rozmową, która znajduje się poniżej.


Pytanie:

Czym zajmuje się Zakład Usług Komunalnych w Śliwicach i jaką rolę pełni w utrzymaniu czystości i porządku na terenie Gminy Śliwice?

Odpowiedź:

Głównym zadaniem Zakładu Usług Komunalnych (ZUK) w Śliwicach jest m.in.:

  1. Zaopatrzenie mieszkańców gminy w wodę za pośrednictwem całkowicie zmodernizowanej Stacji Uzdatniania Wody.
  2. Utrzymanie i eksploatacja Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Śliwicach i Oczyszczalni Ścieków w Śliwicach.
  3. Wywóz beczkowozem nieczystości płynnych od mieszkańców gminy oraz czyszczenie przepompowni, studni kanalizacyjnych i udrażnianie sieci kanalizacyjnej.
  4. Usuwanie awarii wodociągowych i przeprowadzanie prac remontowych stacji hydroforowej i oczyszczalni ścieków.
  5. Utrzymywanie i naprawy dróg gminnych (równanie i wałowanie dróg gruntowych, remonty cząstkowe i utwardzanie nawierzchni, naprawy przepustów).
  6. Przyjmowanie odpadów segregowanych i utrzymanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
  7. Przewozy dzieci szkolnych i osób.

 

Obecnie ZUK w Śliwicach zarządza siecią wodociągową o długości 120,75km oraz siecią kanalizacyjną o długości 54,03km.


Pytanie:

Jaka jest częstotliwość opróżniania koszy na śmieci w miejscach publicznych?

Odpowiedź:

Zakład Usług Komunalnych w Śliwicach kosze na śmieci w miejscach publicznych w sezonie zimowym opróżnia raz w tygodniu w każdy piątek, a w sezonie letnim dwa razy w tygodniu w każdy wtorek i piątek.

Pytanie:

Gdzie trafiają odpady komunalne?

Odpowiedź:

Odpady komunalne z naszych domów trafiają do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Bladowie. Na chwilę obecną z terenu gminy Śliwice odpady odbierane są przez Zakład Usług Komunalnych z Czerska.

 

Pytanie:

Czego nie wrzucać do odpadów zmieszanych?

Odpowiedź:

Do odpadów zmieszanych nie należy wrzucać odpadów, które można posegregować np. szkła, opakowań z tworzyw sztucznych, tektury itp..

Pytanie:

Który z odpadów rozkłada się najdłużej?

Odpowiedź:

Najdłużej rozkłada się szkło.

Pytanie:

Czy na terenie gminy funkcjonuje Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych?

Odpowiedź:

Na terenie gminy funkcjonuje taki punkt. Mieści się na terenie Zakładu Usług Komunalnych w Śliwicach przy ul. Czerskiej 2. Czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00 i każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinach 8.00-12.00. Do punktu można przywozić  praktycznie wszystkie odpady powstające w gospodarstwach domowych. np.  odpady wielkogabarytowe; odpady zielone; odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe; beton oraz gruz betonowy, mieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, ceramiki, glazury; elektrośmieci; baterie i akumulatory; opony pojazdów osobowych, motocykli, rowerów;  szkło okienne, drzwiowe, bezbarwne, lustra; środki ochrony roślin zawierające substancje niebezpieczne.

Warunkiem przyjęcia odpadów w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  jest okazanie potwierdzenia płatności  za odpady komunalne za ostatni miesiąc.

 

Pytanie:

Kto jest odpowiedzialny za utrzymanie terenów zielonych na terenie gminy?

Odpowiedź:

Utrzymaniem terenów zielonych na terenie gminy zajmuje się nasz zakład. Dbamy o bieżące koszenie i pielęgnacje trawników, wedle potrzeb nasadzamy drzewa i krzewy. Zakładamy i dbamy o rabaty kwiatowe, grabimy liście (wiosną i jesienią). Przycinamy żywopłoty oraz krzewy.

Pytanie:

Co Państwu sprawia największy problem? O czym mieszkańcom gminy należałoby przypomnieć, na co zwrócić uwagę?

Odpowiedź:

Największym problemem jest utylizacja dużych opon rolniczych i odpadów motoryzacyjnych (części plastikowe od aut i wyposażenie wnętrza aut), oraz odpady niebezpieczne (pokrycia dachów typu papa), które czasami porzucone są w nieodpowiednich miejscach. 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}