Akcja "Zdrowe Wakacje" 2023
Nadeszły długo wyczekiwane wakacje. Dla dzieci i młodzieży szkolnej to czas wypoczynku i zabawy. Ten szczególny okres kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, kąpielami wodnymi i słonecznymi, wyprawami górskimi i leśnymi, podróżami zagranicznymi – dla wielu z nas wakacje upływają pod znakiem właśnie tych aktywności.
Co zrobić, aby najbliższe tygodnie były nie tylko pełne wrażeń, ale także zdrowe?
Zebraliśmy najważniejsze wakacyjne zasady, aby po ich zakończeniu pozostały tylko dobre wspomnienia.
Łap słońce z głową
Światło słoneczne w umiarkowanych dawkach to dobra terapia na poprawę samopoczucia fizycznego i psychicznego oraz aktywację syntezy witaminy D3 w skórze.
W słoneczne dni nasz organizm zwiększa produkcję serotoniny, poprawiając samopoczucie. To dzięki niej mamy lepszy nastrój i jesteśmy mniej narażeni na depresję.
Unikaj słońca w godzinach szczytu. Wyjątkowo silne i niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe jest w godzinach między 10:00 a 15:00. Dlatego warto w tym czasie unikać słońca
Stosuj na skórę preparaty przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem UV, niezależnie czy wybierasz się do biura, na spacer czy plażowanie, zawsze nałóż krem przed wyjściem z domu.
Chroń głowę i oczy. Wychodząc z domu zawsze powinno się mieć kapelusz najlepiej z dużym rondem, który ochroni przed słońcem głowę, uszy, oczy, czoło i nos. Warto też zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z odpowiednim filtrem.
Nawodnij organizm Pij wodę! Woda niegazowana i gazowana nawadniają tak samo.
Nasze ciało składa się w około 70 procentach z wody, którą szybko tracimy szczególnie latem. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała. Nasz organizm nie umie trzymać wody „na zapas”, bez wody potrafi przeżyć zaledwie kilka dni. Dlatego tak ważne jest jej regularne picie w małych porcjach – w ciągu całego dnia. Nawet wtedy, gdy nie czujemy pragnienia.
Picie wody korzystnie wpływa na naszą:
- skórę – zapewnia jej jędrność i gładkość
- mózg – poprawia pamięć i koncentrację
- układ pokarmowy – zapobiega zaparciom
- nerki – poprzez produkcję moczu usuwa szkodliwe produkty przemiany materii i zapobiega kamicy nerkowej.
Najważniejszym zadaniem wody jest zapobieganie odwodnieniu. Osoby starsze nie odczuwają pragnienia tak silnie, jak młodsze. Dlatego są szczególnie narażone na odwodnienie.
𝗝𝗮𝗸 𝘀𝗶𝗲̨ 𝗰𝗵𝗿𝗼𝗻𝗶𝗰́ 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗱 𝗸𝗹𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗮𝗺𝗶 𝗶 𝗱𝗹𝗮𝗰𝘇𝗲𝗴𝗼?
Kleszcze przenoszą groźne choroby zakaźne, m.in. boreliozę i Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM). Szczepienie jest skuteczną formą ochrony przed zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).Skuteczność szczepienia podstawowego, które składa się z 3 dawek szczepionki, przekracza 95%.
Każdego roku w Polsce jest ok. 20 tysięcy zachorowań na boreliozę. Wczesne usunięcie kleszcza zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia patogenami. Tylko u 1% osób ukąszonych przez kleszcze może rozwinąć się borelioza!
𝗥𝘆𝘇𝘆𝗸𝗼 𝗸𝗼𝗻𝘁𝗮𝗸𝘁𝘂 𝘇 𝗸𝗹𝗲𝘀𝘇𝗰𝘇𝗲𝗺 𝗺𝗼𝘇̇𝗻𝗮 𝗼𝗴𝗿𝗮𝗻𝗶𝗰𝘇𝘆ć:
- ubieraj się tak, żeby ochronić skórę przed wkłuciem się w nią kleszcza, czyli wkładaj ubrania z długim rękawem, nogawkami, chroń głowę.
- nie siadaj w miejscach, gdzie mogą bytować kleszcze czyli przy niskich krzewach, wysokich trawach, na obrzeżach lasu.
- stosuj repelenty (preparaty odstraszające), nie wydłużaj odstępów między ich stosowaniem, uważanie czytaj instrukcje i postępuj zgodnie z zaleceniami ich producenta !
- po wizycie w lesie, parku dokładnie obejrzyj całe ciało, kleszcze lubią miejsca, gdzie skóra jest cienka i dobrze ukrwiona: ręce, nogi, głowę- na granicy włosów i za uszami, zgięcia stawów, pachwiny oraz fałdy skórne. Tam wbijają się najczęściej.
- wstępne oględziny zrób przed wejściem do domu - kleszcze potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy.
Jak zapobiegać chorobom brudnych rąk?
Na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni może żyć nawet do 5 mln komórek bakterii. Na szczęście, większość z nich to fizjologiczna mikroflora skóry. Ale są też drobnoustroje groźne, które przedostały się tam po zetknięciu ręki z zanieczyszczoną powierzchnią. Na naszych rękach przenoszone są m.in. rotawirusy i norowirusy - odpowiedzialne za biegunki, gronkowiec złocisty powodujący zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe, pałeczki Salmonella, Escherichia coli wywołująca m.in. zapalenie przewodu moczowego i nerek, jaja tasiemca i owsika. W zapobieganiu przenoszenia chorób ważna jest higiena rąk.
Przede wszystkim – mycie rąk. Dłonie powinny być dokładnie wyczyszczone po każdej wizycie w toalecie, po przyjściu z pracy, sklepu czy przedszkola; po zabawie z psem lub przed przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. To również mycie dłoni po każdym kontakcie z pieniędzmi, krwią, śliną itp. Mycie rąk powinno odbywać się 20-30 sekund, przy użyciu ciepłej wody i odpowiednich środków czystości, jak mydło w płynie lub pianie. Ważne są również okolice między palcami, kciuki i miejsca przy paznokciach. Osuszać rąk nie należy materiałowymi ręcznikami. Idealnie w tej kwestii sprawdzają się jednorazowe ręczniki papierowe.
Pamiętaj!
- Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to co jesz. Przechowuj żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
- Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj, żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne na skórę, okulary przeciwsłoneczne oraz nakrycie głowy.
- Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod Twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
- Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!
źródło:PSSE w Piszu