W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POWSZECHNY PROGRAM SZCZEPIEŃ p/HPV u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 latków

07.11.2023

Szczepienie przeciw HPV

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przypomina, że od 1 czerwca 2023 roku realizowany jest POWSZECHNY PROGRAM SZCZEPIEŃ  p/HPV u dziewcząt i chłopców w grupach wiekowych 12 i 13 latków. W 2023 roku szczepieniom podlegają dzieci urodzone w latach 2010 i 2011. Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14 r.ż. i może być zakończone po dacie 15 urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu).  

Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub może być zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, pochwy, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej oraz okolic głowy i szyi. 

  • wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV, 

  • rak szyjki macicy to czwarty na świecie, piąty w Europie i siódmy w Polsce nowotwór kobiet, 

  • szczepienie skutecznie chroni przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami. 

Każdego roku umiera ponad 340 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na ponad 600 000. Ponad 80% wszystkich zachorowań występuje w krajach rozwijających się. W Polsce każdego roku prawie 3000 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. 

Doświadczenia krajów, gdzie od lat stosowane są programy szczepień przeciw HPV wskazują, że odnotowano ponad 90% skuteczność w zapobieganiu zakażeniom HPV, stanom przedrakowym szyjki macicy, pochwy i sromu oraz kłykcinom u kobiet oraz stanom przedrakowym prącia, odbytu i kłykcinom u mężczyzn. 

Bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV jest dokładnie monitorowane od 2006 roku, kiedy wprowadzono na rynek pierwszą szczepionkę. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek. Mocne dowody naukowe potwierdzają bardzo dobry profil bezpieczeństwa, a badań jest tak dużo, że można wręcz powiedzieć, że szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych pod względem bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych

Ministerstwo Zdrowia w drodze przetargu zakupiło 2 szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV):  

  1. Cervarix (schemat 2 dawkowy; dawki w odstępie 5-13 miesięcy),  

  1. Gardasil 9 (schemat 2-dawkowy; dawki w odstępie 6-12 miesięcy).  

 

Zarówno szczepionka  Cervarix, jak i Gardasil 9 skierowana jest przeciw typom:  
HPV-16 i HPV-18, czyli jest przeznaczona do profilaktyki zmian przednowotworowych narządów płciowych i odbytu (szyjki macicy, sromu, pochwy, odbytu) i należy traktować je równorzędnie. Rodzic po konsultacji z lekarzem dokonuje wyboru szczepionki, którą ma zostać zaszczepione dziecko. 

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę: 

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), 

  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00), 

  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). 

 

Na terenie powiatu zambrowskiego do Powszechnego Programu Szczepień p/HPV na dzień 6 listopada 2023 roku przystąpiły następujące podmioty:  

Prywatna Praktyka Lekarska lek. Jan Drozd,  
Przeździecko Mroczki 5A/3, 18-300 Zambrów,  
nr tel.: 86 271 75 01 

Przychodnia Lekarsko- Stomatologiczna  
VITA NOVA,  

18-305 Szumowo,  
ul. Z. Przeździeckiego 6,  
nr tel.: 86 270 70 15 

NZOZ Centrum Medyczne „Zdrowie”  
18-305 Szumowo,  
ul. Dolna 24,  
nr tel.: 86 476 91 49 

 

Źródło: 

  1. https://szczepienia.pzh.gov.pl 

  1. https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv  

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}