W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak prawidłowo przycinać gałęzie drzew?

19.05.2023

Znaczne przycięcie gałęzi drzewa prowadzić może do pogorszenia jego kondycji, naruszenia statyki a nawet do obumarcia. Obowiązujące w Polsce regulacje prawne zapewniają ochronę korony drzewa, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania rośliny.

Mężczyzna w kasku i z piłą mechaniczną przycina gałęzie na drzewie. W prawym górnym rogu logo Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (biały liść).

Ustawa o ochronie przyrody określa podstawowe ramy, których należy się trzymać.

Zgodnie z tymi przepisami nie można usuwać więcej gałęzi niż 30% korony drzewa, która rozrosła się w całym okresie rozwoju drzewa.

Koronę można zmniejszyć w większym zakresie, ale tylko jeśli cięcia mają na celu:
1)    usunięcie gałęzi obumarłych lub nadłamanych;
2)    utrzymywanie uformowanego kształtu korony drzewa, np. uformowanych w młodości drzew jako kandelabry czy charakterystycznych wierzb głowiastych;
3)    wykonanie specjalistycznego zabiegu w celu przywrócenia statyki drzewa, na podstawie odpowiedniej dokumentacji.

Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozrosła się w całym okresie rozwoju drzewa, stanowi uszkodzenie drzewa, a w wymiarze przekraczającym 50% - uznawane jest za zniszczenie drzewa. Przekroczenie tych norm prawnych podlega wysokim administracyjnym karom pieniężnym.

Powyższe zasady określają więc skrajne wielkości możliwych przycinek, których przekroczenie na tyle negatywnie wpływa na drzewo, że obarczone jest karą.

Zasady przycinania gałęzi drzew

Prawidłowe zasady przycinania gałęzi drzew są bardziej kompleksowe niż tylko aspekt zakresu cięć.  Dotyczą one także takich zagadnień jak: wielkość średnicy usuwanych gałęzi, sposobu cięcia czy rozłożenia cięć w czasie, aby drzewo mogło łatwiej wrócić do dobrej kondycji.

Jedna z wytycznych dla prawidłowej pielęgnacji drzew określa, że maksymalna średnica usuniętej gałęzi nie powinna przekraczać:

  • 10 cm dla drzew lepiej znoszących cięcia (buk, dąb i lipa - gatunki rodzime, wiąz, głóg, grab, klon jawor, klon polny, sosna, cis),
  • 5 cm dla pozostałych gatunków drzew (m.in. jesion, brzoza, kasztanowiec, topola, wierzba, drzewa owocowe, świerk), zgodnie ze Standardem cięcia i pielęgnacji drzew, opracowanym przez Fundację EkoRozwoju.

Wiele miast przyjęło standardy jak prawidłowo dbać o drzewa, aby w krajobrazie nie otaczały nas drzewa uszkodzone, często niefachowymi cięciami. Takie normy obowiązują m.in. w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie. W Krakowie i Wrocławiu we współpracy z Fundacją Sendzimira opracowano nawet wspólne standardy. Do ich przyjęcia zostały zaproszone także inny gminy i miasta.

Warto zapoznać się z szerszą wiedzą na ten temat, aby drzewa mogły rozwijać się zgodnie z ich naturalną charakterystyką i w sposób bezpieczny dla otoczenia.

Materiały

Materiał na stronie GDOŚ
Standard cięcia i pielęgnacji drzew, opracowany przez Fundację EkoRozwoju
Standardy utrzymania terenów zieleni w miastach, opracowane we współpracy z Fundacją Sendzimira

Publikacja RDOŚ w Bydgoszczy

 W ramach działań edukacyjnych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydała broszurę dotyczącą zadrzewień przydrożnych.

Publikacja kierowana jest do zarządców dróg, pracowników jednostek samorządu terytorialnego wydających zezwolenia na usunięcie drzew, projektantów branży drogowej oraz społeczeństwa.

Jej celem jest kształtowanie świadomego i racjonalnego stosunku do obecności zadrzewień przy drogach. Lektura dostarcza informacji na temat funkcji ochronnych, społeczno-kulturowych oraz krajobrazowych drzew. Ponadto podkreśla konieczność pielęgnacji drzew jak i ochrony siedlisk chronionych gatunków grzybów, porostów, roślin i zwierząt.

W broszurze wskazano alternatywne do wycinki metody zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego w przypadku drzew będących w pogorszonym stanie zdrowotnym, a także potrzeby uwzględniania ochrony zadrzewień przydrożnych podczas planowania przebudowy dróg i wypracowywania rozwiązań umożliwiających pozostawienie drzew. Publikacja opisuje również zasady wycinki drzew w związku z realizacją przebudowy dróg i zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wytyczne w zakresie wykonywania nasadzeń zastępczych.

Wydawnictwo zostało sfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją w siedzibie RDOŚ w Bydgoszczy lub on-line poniżej.

Logotyp WFOŚiGW w Toruniu

Materiały

Ulotka Zadrzewienia przydrożne
Ulotka​_A5​_8​_stron​_Zadrzewienia​_przydrożne.pdf 12.67MB

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}