W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #ChronimyRezerwaty na półmetku!

24 czerwca odwiedziliśmy Wiślicę – wieś w gminie Skoczów, gdzie w trakcie festynu rodzinnego informowaliśmy o akcji #ChronimyRezerwaty, rezerwacie przyrody Skarpa Wiślicka i gatunkach chronionych zwierząt.

Widok na las z tablicą informacyjną o rezerwacie przyrody

Zorganizowanie jednej z akcji w ramach kampanii w tym miejscu wynikało z potrzeby rozpowszechnienia informacji przyrodniczej wśród lokalnych mieszkańców i rozpropagowania zasad funkcjonowania rezerwatów przyrody oraz wiązało się z docierającymi do naszej Dyrekcji zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi potrzeby uprzątnięcia terenu rezerwatu z licznie powalonych drzew.

Rezerwat Skarpa Wiślicka jest jednym z cenniejszych przyrodniczo miejsc znajdujących się na Pogórzu Cieszyńskim i tym samym jednym z 34 rezerwatów przyrody w województwie śląskim nieudostępnionych do ruchu turystycznego.

Rezerwat przyrody chroni stary las bukowy oraz łęg jesionowy, z pomnikowymi drzewami, a także tzw. tufy wapienne, a więc naturalne źródliska, w których zachodzi zjawisko depozycji martwic wapiennych – polegające na osadzaniu się na kamieniach i skałach lub na porastających je mchach cienkiej warstwy osadu wapiennego. To bardzo rzadkie i cenne zjawisko, wymagające ochrony. Z uwagi na to kompleks ten wchodzi także w skład obszaru Natura 2000 Cieszyńskie Źródła Tufowe.

Kształtowanie się tego obiektu pozostawiono siłom natury, dlatego też nie są podejmowane tam leśne prace gospodarcze. Zamierające i przewracające się w rezerwacie drzewa (głównie jesiony), nie powodują zagrożenia dla przyrody obiektu, a rosnąca ilość martwego drewna, znacząco przyczynia się do wzrostu różnorodności biologicznej i jest kluczowa dla rozkwitu leśnych ekosystemów.

Obraz rezerwatu zwłaszcza w okresie zimowym i wczesnowiosennym jest odmienny od obrazu lasów użytkowanych czy parków, może sprawiać mniej estetyczne wrażenie i tym samym budzić obawy i niepokój o jego stan oraz przyszłość. Jednak widok ten dla świadomych miłośników przyrody nie powinien być postrzegany jako niekorzystny czy związany z niedostateczną dbałością o ten teren – podkreśla Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Działania, które są wykonywane na terenie rezerwatu, ograniczają się do usuwania drzew zagrażających bezpieczeństwu powszechnemu przede wszystkim od strony drogi krajowej. Zakaz poruszania się po rezerwacie Skarpa Wiślica ma na celu ochronę przyrody, a dodatkowo jest też podyktowany względami bezpieczeństwa.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}