W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Standardy Ochrony Drzew

Każda okazja jest dobra, by przypomnieć Standardy Ochrony Drzew. Dokument powstał w ramach jednego z projektów realizowanych w ramach Programu LIFE.

Napis "Standardy Ochrony Drzew" na tle starego drzewa

Standardy ochrony drzew przygotowała, w ramach jednego z projektów realizowanych w ramach programu LIFE, Fundacja EkoRozwoju, wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektury Krajobrazu.

Jak napisali oni na stronie internetowej projektu - Właściwa ochrona drzew to inwestycja w przyszłość. Aby drzewa nam służyły, powinny w przestrzeni kontrolowanej i zdominowanej przez ludzi podlegać pewnym normom, które pozwalają na ich bezpieczne i wieloletnie utrzymanie.

Opracowane Standardy bazują na wiedzy eksperckiej oraz interpretacji obowiązków prawnych i dotyczą następujących aspektów:

  • ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym (inwentaryzacja drzew, operat dendrologiczny, projekt ochrony zieleni, strefa ochrony drzewa, ochrona systemów korzeniowych, zapobieganie uszkodzeniom drzew przy budowie);
  • inspekcji i diagnostyki drzew (ocenianie, czy drzewa wymagają jakiejś interwencji);
  • cięcia i pielęgnacji drzew (systematyzacja współczesnego stanu wiedzy w zakresie tzw. chirurgii drzew).

Drzewa są jednym z najważniejszych, a jednocześnie najbardziej niedocenionych elementów zielonej infrastruktury w Europie. Ich obecność warunkuje utrzymanie jakości życia oraz dostarczanie ludziom całego wachlarza usług. Właściwa praktyka gospodarowania drzewami tworzącymi zieloną infrastrukturę pozwoli optymalizować korzyści, jakie społeczeństwo i przyroda mogą czerpać z tego elementu krajobrazu.

Podstawowym celem projektu ”Drzewa dla zielonej infrastruktury” jest poprawa gospodarowania drzewami stanowiącymi zieloną infrastrukturę. Nastąpi to poprzez opracowanie i rozpowszechnianie wytycznych i dobrych praktyk utrzymania drzew, jak też pozyskanie wsparcia społeczeństwa oraz decydentów. Dorobek projektu będzie rozpowszechniany w innych krajach Unii Europejskiej.

Materiały

Więcej o projekcie "Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy - Drzewa dla Zielonej Infrastruktury Europy."
{"register":{"columns":[]}}