W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wilk nie taki straszny

Wymagające ochrony zwierzę czy niebezpieczna bestia, której należy się bać? Wilk coraz częściej staje się bohaterem codziennej prasy. Wbrew stereotypom, nierzadko jako ofiara spotkania z człowiekiem

Na terenie województwa śląskiego wilki występują najliczniej w Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym oraz Beskidzie Śląskim. Jednak obecnie stopniowo osiedlają się także w innych, nizinnych lasach naszego regionu. Młode, dojrzałe osobniki wędrują nawet na duże odległości (kilkaset kilometrów), aby znaleźć partnera i miejsce na założenie grupy rodzinnej. Wędrując pomiędzy kompleksami leśnymi, przez poprzecinane drogami i ludzkimi osiedlami tereny, narażone są na wiele niebezpieczeństw. Nierzadko stają się ofiarami kolizji drogowych, giną we wnykach kłusowników lub są nielegalnie odstrzeliwane. Często też zapadają na podobne jak u psów, choroby, które w przypadku dzikich zwierząt okazują się śmiertelnym zagrożeniem.

W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach zwraca się z prośbą o informowanie o ich występowaniu oraz udzielanie pomocy rannym zwierzętom, zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na stronie Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”. Informacje przekazywać można za pomocą formularza do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, a także bezpośrednio do pracowników Stowarzyszenia:

Od wieków wilki budziły wśród ludzi silne emocje. Przez stulecia tępiono je jako zagrożenie dla zwierząt łownych i gospodarskich. Dziś, ze względu na niewielką liczebność i poznanie ważnej roli, jaką pełnią w środowisku, wymagają ścisłej ochrony gatunkowej i zaangażowania człowieka w przetrwanie gatunku. Mimo to drapieżniki te nadal giną we wnykach kłusowników. Zdarza się też, że ich szczenięta zabierane są z nor i zabijane lub nielegalnie przetrzymywane przez ludzi. Najczęstszą przyczyną ludzko-wilczych animozji są właśnie szkody wśród zwierząt gospodarskich. Sytuacji takich można jednak uniknąć, dzięki właściwej opiece nad inwentarzem oraz stosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Proste, a skuteczne w użyciu, są fladry (cienkie sznury z przywieszonymi paskami czerwonego, zwiewnego materiału) oraz pastuchy elektryczne, którymi otacza się pastwiska. Bardzo efektywnym sposobem jest posiadanie dobrze przeszkolonego owczarka podhalańskiego. Istotną sprawą jest także zabieranie na noc zwierząt z pastwisk. Pozostawione bez opieki mogą się stać łatwą zdobyczą dla wilków. Opis metod ochrony inwentarza znajduje się na stronie www.polskiwilk.org.pl w zakładce Przeciwdziałanie szkodom od drapieżników.

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki w województwie śląskim, wypłacane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach, do której należy się zwrócić z odpowiednim wnioskiem. Aby odszkodowanie mogło zostać wypłacone, konieczne jest dopełnienie wszystkich formalności. Informacje na temat, w jaki sposób załatwić tę sprawę znajdują się w dziale "załatw sprawę". 

Materiały

Ocena zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi w oparciu o różne zachowania wilków
Ocena-zagrożenia-dla-bezpieczeństwa-ludzi-w-oparciu-o-różne-zachowania-wilków​_icon.pdf 0.39MB
Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami
Poradnik-ochrony-zwierząt-hodowlanych-przed-wilkami​_icon.pdf 3.99MB
Wykorzystanie nowoczesnych technik w interwencjach dotyczących wilka
Wykorzystanie-nowoczesnych-technik-w-interwencjach-dotyczących-wilka​_icon.pdf 6.32MB
Z wilkami po sąsiedzku - opracowanie Sabiny Nowak i Roberta W. Mysłajka
2019-Po-sasiedzku-z-wilkami​_icon.pdf 3.86MB
Aspekty prawne ochrony wilka
Aspekty​_prawne​_ochrony​_wilka​_-​_dla​_rdoś-2021-listopad.ppt 1.26MB
{"register":{"columns":[]}}