W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarte krajobrazy

15.10.2021

Aby przypomnieć o istotnej roli ochrony krajobrazu, rokrocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Krajobrazu, ustanowiony przez Radę Europy z inicjatywy naszej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Datę wybrano nieprzypadkowo, gdyż właśnie tego dnia przypada rocznica podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej. Niezależnie od tego, czy jest to krajobraz naturalny, rolniczy czy miejski, chcemy wspólnie budować świadomość społeczną w dziedzinie dobrych praktyk służących jego ochronie i tworzeniu coraz większej liczby wartościowych krajobrazowo zakątków. W tym okresie w całej Polsce organizowane są różne wydarzenia, w których przewodzą samorządy, podmioty publiczne, organizacje pozarządowe i inne. Co roku GDOŚ, będący patronem obchodów, ogłasza ich myśl przewodnią. Hasło tegorocznego, szóstego już Dnia Krajobrazu brzmi: „Otwarte krajobrazy”.

Grupa dzieci stojąca na trawie na tle rzeki i drzew.

Otwarte krajobrazy pozytywnie wpływają na ludzkie samopoczucie oraz pełnią szereg ważnych funkcji środowiskowych, przyczyniając się do ochrony przeciwpowodziowej, napowietrzania miast oraz stabilizacji temperatur. Są również istotnym rezerwuarem różnorodności biologicznej. Dlatego ich degradacja, wynikająca m.in. z zabudowywania dziewiczych terenów, nieraz w oderwaniu od już istniejącej zabudowy albo tworzenia trwałych dominant krajobrazowych.

Procesy te prowadzą do fragmentacji krajobrazu i powstawiania w nim silnie zróżnicowanych, często nijak niepowiązanych ze sobą elementów o znikomej wartości przyrodniczej i estetycznej. Rodzi to szereg wyzwań, z którymi przyjdzie mierzyć się nam samym i naszym dzieciom na przestrzeni najbliższych dekad – poczynając od kwestii estetycznych, przez degradację istniejących siedlisk, na trudnościach komunikacyjnych kończąc.

W związku z obchodami tegorocznego Dnia Krajobrazu, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie zorganizowała 30 września br. wycieczkę dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej Nr1 w Złocieńcu. W ramach wyjazdu dzieci poznawały walory krajobrazowe wybranych miejsc Drawskiego Parku Krajobrazowego – m.in. punkt widokowy w okolicach miejscowości Uraz, z którego w kierunku południowo-wschodnim rozciąga się widok na wody jeziora Drawsko. Uczestnicy odwiedzili również rezerwat krajobrazowy „Dolina Pięciu Jezior”, obejmujący wyjątkowy pod względem krajobrazowym wycinek Pojezierza Drawskiego. Teren rezerwatu i jego okolice nie bez przyczyny nazywane są Szwajcarią Połczyńską, bo jego wysokie wzniesienia, kontrastujące z głębokimi obniżeniami terenu dostarczają obserwatorom niezwykłych wrażeń. Rezerwat słynie również z bogatej szaty roślinnej, szczególnie barwnej i efektownej o tej porze roku. Podsumowaniem tego wyjazdu edukacyjnego było ognisko i poczęstunek dla wszystkich uczestników.

Wszystkich Państwa zapraszamy do organizowania w nadchodzących tygodniach aktywności tego rodzaju, by samemu móc doświadczyć bogactwa interesujących krajobrazowo zakątków województwa zachodniopomorskiego. Pamiętajmy przy tym, że krajobraz to nie tylko widok, który ukazuje się naszym oczom. To przestrzeń, którą czujemy i której doświadczamy na wiele sposobów. Przestrzeń, z którą się identyfikujemy i nasze miejsce do życia. Dbajmy o niego.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}