W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Puszcza Kozienicka - urodziny „czworaczków”

15.04.2024

42 lata temu na terenie Puszczy Kozienickiej utworzone zostały 4 rezerwaty przyrody, które dziś stanowią ważny element przyrody.

Drzewa, widok na jesienny las

15 kwietnia 1982 r. narodziły się „rezerwatowe czworaczki” na terenie  Puszczy Kozienickiej – swoje 42 urodziny obchodzą w tym roku rezerwaty przyrody: Ciszek, Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego (Nadleśnictwo Radom) oraz Pionki i Załamanek (Nadleśnictwo Kozienice).

Najmniejszy z nich Ciszek (ponad 40 ha powierzchni) –  utworzony został, aby chronić sędziwe drzewostany mieszane dębowo-jodłowe z udziałem buka i jaworu. Dziś liczą one 130 -180 lat i są bardzo cenne ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Warto wspomnieć, że w naturalnie występujących w pniach sędziwych drzew wnękach, spękaniach w korze oraz dziuplach chętnie skrywa się popielica szara. Jest to niezwykle piękny, objęty ścisłą ochroną gryzoń, który prowadzi nocny tryb życia.

Rezerwat przyrody Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego (blisko 87 ha)  został utworzony, aby ochronić fragment naturalnego starodrzewu dębowo-sosnowego, przy czym niektóre z drzew osiągają tu wiek nawet 200 lat. Jest to także miejsce ważne z uwagi na jego historię - znajdują się tu mogiły około 850 osób - zamordowanych przez Hitlerowców podczas II wojny światowej. Rezerwat jest położony nad malowniczym zalewem Siczki, a w jego sąsiedztwie ulokowany został ośrodek edukacyjny Lasów Państwowych.

Rezerwat Załamanek (blisko 78 ha) objął ochroną naturalne zbiorowiska łęgowe i  wilgotne jedliny. Dominują w nim olchy i sosny. Zbiorowiska roślinne, jakie można w nim zaobserwować, to przede wszystkim ols porzeczkowy, bór jodłowy i grąd.

Najwyższą wartość przyrodniczą w rezerwacie Pionki (ponad 81 ha) stanowi wielogatunkowy drzewostan o cechach naturalnych, z jodłą na północnej granicy zasięgu i licznymi drzewami pomnikowymi. Zapewne to właśnie obecność starych drzew powoduje, że na terenie tym  występuje pachnica dębowa – gatunek chrząszcza objętego ochroną ścisłą, a także chronionego z mocy prawa Unii Europejskiej.

Rezerwaty te zamieszkuje szereg gatunków ssaków m.in. dziki, sarny, czy nietoperze, a także płazy, takie jak zaskroniec lub żaba trawna. Schronienie znajdują tu bardzo liczne populacje ptaków.

Pionki i Załamanek są rezerwatami nieudostępnionymi. Ruch możliwy jest wyłącznie po ścieżkach przebiegających wzdłuż granic tych rezerwatów. W rezerwacie Jedlnia im. Andrzeja Kowalczewskiego zostały wyznaczone dwa szlaki: pieszy i pieszo-rowerowy. W rezerwacie Ciszek natomiast przez samo centrum obszaru chronionego wyznaczony został szlak pieszy.

Warto pamiętać o ograniczeniach panujących w rezerwatach przyrody, tak aby mogły cieszyć kolejne pokolenia.

{"register":{"columns":[]}}