W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Testowanie metod kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych na Dolnym Śląsku w ramach projektu GDOŚ

30.11.2021

W ramach realizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska projektu mającego na celu skuteczne eliminowanie ze środowiska przyrodniczego inwazyjnych gatunków obcych, na Dolnym Śląsku przetestowano metody zwalczania rdestowców i barszczy.

Testowanie metod kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych na Dolnym Śląsku w ramach projektu GDOŚ

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska realizuje projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko nr POIS.02.04.00-00-0100/16 pn. „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną” (więcej informacji na stronie: http://projekty.gdos.gov.pl/igo-o-projekcie). Celem projektu jest ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej oraz wzrost odporności rodzimych ekosystemów na presję inwazyjnych gatunków obcych, poprzez określenie stopnia ich inwazyjności oraz weryfikację skuteczności metod eliminacji najbardziej inwazyjnych gatunków obcych. Wśród roślin uwzględnionych w projekcie znajdują się m.in. gatunki z rodzajów barszcz Heracleum sp. i rdestowiec Reynoutria sp. Dwie z powierzchni testowania metod zwalczania tych roślin zlokalizowane są na Dolnym Śląsku: w dolinie Nysy Łużyckiej - w rejonie Koźlic (patrz: Rdestowce_zwalczanie w Koźlicach) oraz na obrzeżach Parku Narodowego Gór Stołowych - w rejonie Łężyc (patrz: Barszcze_zwalczanie w Łężycach).

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}