W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Osoby z niepełnosprawnościami będę mogły zaszczepić się priorytetowo

30.04.2021

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na konkretny termin. 10 maja rozpoczniemy również szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia, jak niegdyś DPS-y. Zaszczepić się będą mogli także opiekunowie i pracownicy ośrodków.

Podanie szczepionki w ramię starszej osoby. Na zdjęciu widoczna bordowa bluzka pacjentki i jej ramię oraz dwie ręce pielęgniarki w białych rękawiczkach, która strzykawką wstrzykuje szczepionkę

Decyzje podejmowane od kilku miesięcy o priorytetowym szczepieniu poszczególnych grup były niezwykle trudne. Liczne środowiska zwracały się z postulatami o priorytetowe szczepienia. Rząd podjął decyzje, aby osoby z niepełnosprawnościami mogły zaszczepić się szybciej.

Cztery rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami już od 10 maja

  1. Pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych
     

Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo szczepienia w punktach szczepień powszechnych. Wystarczy, że zgłoszą się do placówki. Nie będę musiały dzwonić na infolinię czy wypełniać formularza rejestracyjnego. Ich opiekunowie także będą uprawnieni do przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Nie potrzebne są żadne specjalne dokumenty, wystarczy podpisanie oświadczenia na miejscu.

Mapa punktów szczepień dostępna jest na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/.

  1. Szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności
     

Rozpoczniemy szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności osób z niepełnosprawnościami, m.in. w Zakładach Aktywności Zawodowej, Warsztatach Terapii Zajęciowej czy Środowiskowych Domach Samopomocy. Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia – tak jak niedawno Domy Pomocy Społecznej. W tym przypadku także opiekunowie osób z niepełnosprawnościami i pracownicy tych placówek będą mogli przyjąć szczepionkę.

  1. Mobilne jednostki szczepień (MJS)
     

To kolejne rozwiązanie ułatwiające przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Indywidualni ratownicy medyczny, pielęgniarki czy położne, którzy będą uprawnieni do wykonywania szczepień, będą mogli umówić się z pacjentem w sposób elastyczny. Mobilne jednostki szczepień będą szczepiły wyłącznie szczepionkami jednodawkowymi firmy Johnson&Johnson. Uruchomienie tego kanału zapewni szybsze zaszczepienie osób, które mają ograniczoną mobilność.

Szczegółowe informacje na temat MJS.

  1. Listy pacjentów niezaszczepionych przekazane do POZ
     

POZ będą informowały o możliwości przyjęcia szczepionki, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami. Z Centrum e-Zdrowie zostaną dostarczone do każdego POZ listy pacjentów, którzy nie zostali jeszcze zaszczepieni.

W połowie maja podsumujemy pierwszy tydzień podjętych działań. Przeanalizujemy możliwości włączenia do systemu osób, nie tylko o znacznym stopniu niepełnosprawności, ale również pozostałych osób z niepełnosprawnościami. 

Szczegółowe informacje na temat szczepień przeciw COVID-19 znajdziesz na stronie internetowej www.gov.pl/szczepimysie.

{"register":{"columns":[]}}