W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pełnomocnictwa w postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej

31.01.2023

Zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz praktyką Rady do Spraw Uchodźców, złożenie pełnomocnictwa (w sprawach o udzielenie ochrony międzynarodowej) poświadczonego przez adwokata lub radcę prawnego za pośrednictwem ePUAP nie będzie skuteczne.

Informacja

W postępowaniach o udzielenie ochrony międzynarodowej pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, zaś adwokat i radca prawny mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie.

Przepisy prawa o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych wymagają aby poświadczenie zawierało podpis poświadczającego oraz datę i oznaczenie miejsca sporządzenia poświadczenia.

Poświadczenie pełnomocnictwa za pośrednictwem ePUAP nie spełnia powyższych wymagań. Wynika to z orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (postanowienie NSA z 15.12.2022 r., sygn. akt I FZ 272/22) i praktyki Rady do Spraw Uchodźców.

Wymagane jest więc złożenie do akt dokumentów wykazujących umocowanie pełnomocnika w formie papierowej.

{"register":{"columns":[]}}