W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

30-lecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

03.10.2023

Istniejący od 1993 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie obchodzi 30-lecie istnienia. Początkowo funkcjonował jako fundusz celowy, a od 2010 r. jako samorządowa osoba prawna, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. W jubileuszowej gali uczestniczyli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która podziękowała za wzorową współpracę i wprowadzane zmiany na rzecz województwa lubelskiego, a także wojewoda lubelski Lech Sprawka, który w podziękowaniu za działalność przyznał okolicznościowe dyplomy uznania.

30-lecie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

Spotkanie było okazją do uhonorowania osób, związanych z działalnością Funduszu Medalami za Długoletnią Służbę, Odznakami „Zasłużony dla Ochrony Środowiska i Klimatu”, pamiątkowymi grawertonami jubileuszowymi z podziękowaniem od minister klimatu i środowiska oraz statuetkami „Przyjaciel WFOŚiGW”. Galę, która odbyła się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie uświetnił występ artystyczny muzyków Filharmonii Lubelskiej.

Codzienna troska o bezpieczeństwo

Odgrywacie ważną rolę w rozwoju gospodarczym i społecznym naszego województwa, w tej codziennej trosce o bezpieczeństwo, związane ze zdrowiem naszego regionu. Walka o czyste powietrze i czystą wodę jest niewątpliwie jednym z priorytetowych działań na poziomach administracji rządowej i samorządowej. Dziękuję za tę codzienną aktywność. Jednak nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie wsparcie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Za to bardzo dziękuję.

O tym, że administracja rządowa współpracuje ze sobą doskonale w tym zakresie, świadczy chociażby fakt, że ważniejsze wydarzenia, związane przede wszystkim z podpisywaniem umów mają miejsce w Urzędzie Wojewódzkim. Niedawno gościliśmy prezesa NFOŚiGW, kiedy podpisywana była umowa między NFOŚiGW a WFOŚiGW w zakresie tworzenia i funkcjonowania kolejnej edycji punktów konsultacyjno-informacyjnych, związanych z Programem Czyste Powietrze.

W czasie tej uroczystości zwracaliśmy uwagę na to, że mapa tych punktów jest dosyć szeroka, nawet ponadprzeciętna w stosunku do średniej krajowej, jednak to nie jest 100 proc. Wtedy w obecności pana prezesa deklarowałem, że spróbujemy doprowadzić ten wskaźnik do  100 proc., ponieważ na 213 samorządów to było 187. Na razie realizujemy ten miękki program w postaci apeli i próśb.

Wasza niezmiernie aktywna działalność jest widoczna chociażby przy realizacji takiego Programu. Składam za to całej społeczności wojewódzkiego funduszu pokłon, podziękowanie i życzenia dalszego rozwoju

– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dyplomy Uznania Wojewody Lubelskiego

Symbolicznym podziękowaniem za 30 lat działalności na rzecz województwa lubelskiego było wręczenie przez wojewodę Lecha Sprawkę Dyplomów Uznania Wojewody Lubelskiego dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i prezes zarządu WFOŚiGW Agnieszki Kruk.

Wojewoda podziękował za:

profesjonalizm w wypełnianiu obowiązków zawodowych związanych z powierzonym stanowiskiem, zaangażowanie w realizację celów strategicznych Funduszu, ze szczególnym uwzględnieniem wdrażania działań wpływających na poprawę stanu środowiska, wzorowe zarządzanie i odpowiedzialne budowanie kultury organizacyjnej w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, dbałość o rozwój zawodowy poprzez podnoszenie kwalifikacji, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z pracownikami,  współpracę z samorządem lokalnym i podmiotami zewnętrznymi, budowanie pozytywnego wizerunku województwa lubelskiego.

a także za:

wymierny wkład w poprawę stanu środowiska i efektywne gospodarowanie jego zasobami,  skuteczne zaangażowanie w działania mające na celu transformację do gospodarki niskoemisyjnej, wspieranie przedsięwzięć oraz inicjatyw zgodnych z zasadami zrównoważonego rozwoju województwa lubelskiego, kształtowanie i wzmacnianie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz sprawną współpracę z różnymi instytucjami i podmiotami  w zakresie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Zadania WFOŚiGW

Celem strategicznym Funduszu jest poprawa stanu środowiska i efektywne gospodarowanie jego zasobami przez wspieranie działań służących zrównoważonemu rozwojowi województwa lubelskiego.

Pomoc finansowa oferowana przez Fundusz to: niskooprocentowane pożyczki, dotacje, przekazanie środków państwowym jednostkom budżetowym, dopłaty do kredytów bankowych oraz częściowe umorzenie pożyczek. Ze środków Funduszu mogą korzystać samorządy, podmioty gospodarcze, jednostki publiczne, organizacje pozarządowe i osoby fizyczne.

Fundusz dofinansowuje inwestycje i działania proekologiczne w zakresie: ochrony wód i gospodarki wodnej, ochrony atmosfery, ochrony ziemi i gospodarki odpadami, ochrony przyrody, edukacji ekologicznej oraz zapobiegania i likwidacji poważnych awarii i ich skutków.

Fundusz bierze również aktywny udział w wypełnianiu zobowiązań, wynikających z traktatu akcesyjnego, poprzez maksymalną absorpcję środków Unii Europejskiej w zakresie inwestycji ochrony środowiska na terenie województwa lubelskiego.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}