W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa nowoczesnego laboratorium mikrobiologicznego WSSE w Lublinie

27.06.2023

Trwa budowa nowoczesnego laboratorium mikrobiologicznego o klasie zabezpieczeń BSL3 wraz z infrastrukturą techniczną i wyposażeniem dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie. Postępy prac wizytowali główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Kobiety i mężczyźni w kaskach i kamizelkach na budowie.

Inwestycja pozwoli wzmocnić stan infrastruktury WSSE w Lublinie jako kluczowego i strategicznego trzonu systemu ochrony zdrowia w walce z chorobami zakaźnymi oraz związanymi z nimi sytuacjami kryzysowymi. Jak podkreślił wojewoda lubelski Lech Sprawka,

powstające laboratorium mikrobiologiczne może być fundamentem marki dla Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa lubelskiego.

Głównym celem projektu jest zwiększenie przepustowości oraz poszerzenie możliwości wykonywanych badań. WSSE w Lublinie w 2020 r. przeprowadziła ponad 48,6 tys. badań w kierunku SARS-CoV-2, a w 2021 r. ponad 10 tys. Dysponowanie własną bazą lokalową, wyposażeniem i sprzętem laboratoryjnym oraz doświadczonym personelem pozwoli na szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych w przyszłości.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy ul. Pielęgniarek 6 w Lublinie. Obejmuje kompleksową budowę z pełną infrastrukturą budynku laboratorium o kubaturze 9992,78m3 i powierzchni zabudowy 859,11m2 z oddziałami klasy BSL3 oraz łącznikiem nadziemnym z istniejącym budynkiem WSSE w Lublinie. Zostaną zastosowane rozwiązania przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami i środowiska naturalnego oraz przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej.

Wartość umowy wynosi 44 373 357 zł brutto. Inwestycja zostanie sfinansowana z budżetu państwa oraz z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2023 r.

Stopnie bezpieczeństwa BSL

Stopień bezpieczeństwa biologicznego (ang. Biosafety Level, BSL) określa w skali 1-4 standard laboratoriów dostosowanych do pracy z patogenami różnych grup ryzyka. W laboratoriach o najbardziej podstawowym poziomie bezpieczeństwa, BSL1, pracuje się z czynnikami ryzyka, które niosą minimalne zagrożenie dla zdrowia ludzi z prawidłową odpornością. Laboratoria o stopniu BSL3 pozwalają na bezpieczną pracę nad czynnikami, które mogą wywoływać ciężką chorobę u ludzi i zwierząt.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}