W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ceremonia wręczenia odznaczeń pracownikom UM w Lublinie i szpitali klinicznych

18.10.2023

W dniu św. Łukasza, patrona osób związanych ze służbą zdrowia, wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył pracownikom Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i szpitali klinicznych odznaczenia państwowe i resortowe. W imieniu Prezydenta RP, ministra edukacji i nauki oraz minister zdrowia dokonał aktu dekoracji Krzyżami Zasługi, Medalami za Długoletnią Służbę, Medalami Komisji Edukacji Narodowej i Odznakami Honorowymi „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia”.

Ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych pracownikom UM w Lublinie i szpitali klinicznych.

Krzyże Zasługi zostały przyznane za zasługi w działalności na rzecz rozwoju medycyny, a Medale za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Medalami Komisji Edukacji Narodowej uhonorowano osoby ze szczególnymi zasługami dla oświaty i wychowania, a Odznakami Honorowymi „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” osoby ze szczególnymi zasługami dla profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej.

Przyznane wyróżnienia są dowodem uznania osiągnięć osób, związanych z uczelnią, osób zaangażowanych w kształcenie, działalność kliniczną, naukowców ze znaczącym dorobkiem i zasługami dla społeczeństwa. To dowód szacunku, włożonego wysiłku i zaangażowania w codzienne wykonywanie obowiązków oraz budowania relacji ze społecznością uczelni.

Dawcy dobra

Jesteście dawcami dobra. Życzę, byście i Wy doświadczyli przejawów tego dobra ze strony pacjentów w stosunku do Was – to będzie największa radość i spełnienie Waszej misji. Życzę takiej pamięci, która jest w sercu. Zdaję sobie sprawę, że uhonorowanie w postaci medalu może nie do końca podkreśla wszystkie zasługi i to, z czym dzielicie się z pacjentami. Ale jeśli uznacie to nawet za małe szczęście, to naprawdę będzie to oznaczać piękną sztukę życia

– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka, nawiązując do słów „Sztuką życia jest umieć cieszyć się małym szczęściem”.

Gratuluję uczelni i szpitalom klinicznym dotychczasowych osiągnięć. Te ostatnie lata to dynamiczny rozkwit, doświadczaliśmy tego wielokrotnie, coś co sprawia, że przypisana całemu zespołowi misja dydaktyczna, naukowa, wdrażanie procedur, upowszechnianie ich, czy wykorzystanie technologii cyfrowych jest nadzieją, że uniwersytet i szpitale będą niezmiernie ważnym elementem nie tylko polskiej służby zdrowia. Życzę wykorzystania tej szansy i dalszego rozwoju

dodał wojewoda lubelski.

Święto św. Łukasza

Wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty przypada na 18 października. Z zawodu Łukasz był lekarzem. Z racji wykonywanego zawodu patronuje lekarzom, pielęgniarkom, farmaceutom, ratownikom medycznym, położnym, wszystkim osobom związanym ze służbą zdrowia. Jest opiekunem wszystkich tych, którym bliskie jest ludzkie zdrowie i życie.

To dzień, w którym w szczególny sposób należy pamiętać o tych, którzy leczą, pomagają i są obecni przy chorych, okazja do podziękowań za ich trud, zaangażowanie i służbę na rzecz drugiego człowieka.

Odznaczenia państwowe i resortowe

Krzyż Zasługi ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli, spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Medal za Długoletnią Służbę został ustanowiony w 1938 r., a przywrócony w 2007 r. Jest nadawany za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Medal Komisji Edukacji Narodowej został ustanowiony ustawą z 27 kwietnia 1956 r. To najważniejsze odznaczenie resortu edukacji, któremu patronuje Komisja Edukacji Narodowej. Medal nadawany jest nauczycielom i innym osobom za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia i doskonalenia nauczycieli.

Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia” jest szczególnym wyróżnieniem nadawanym w uznaniu osiągnięć w zakresie m.in.: wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych, profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej, kształcenia lub podnoszenia kwalifikacji pracowników ochrony zdrowia, wdrażania i usprawniania metod pracy w jednostkach ochrony zdrowia.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}