W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - obchody w Lublinie

02.05.2023

Wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewodowie Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik uczestniczyli w lubelskich obchodach Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto państwowe, obchodzone 2 maja, a ustanowione na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej z 20 lutego 2004 r. ma upowszechniać wiedzę o polskich symbolach narodowych, podkreślać dumę z tożsamości narodowej i wyrażać przywiązanie do państwa polskiego.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W ramach obchodów Dnai Flagi RP w Lublinie, Biało-Czerwona została uroczyście podniesiona na maszt przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Urzędem Miasta Lublin. Uczestnicy ceremonii publicznie manifestowali przywiązanie do ojczyzny i symboli narodowych. Była to też okazja do przypomnienia historii Polski.

Flaga, godło i hymn są symbolami, które są niezmiernie ważnym elementem w budowaniu, podtrzymywaniu i rozwijaniu tożsamości narodu polskiego. To dzięki tej tożsamości udało się po 123 latach zaborów odzyskać niepodległość.  Te symbole narodowe wymagają ciągłej troski i pielęgnacji.

We współczesnej Polsce ma to podwójne znaczenie. W obecnej sytuacji, na tle agresji Rosji na Ukrainę, ponownie do naszych granic, m.in. do granic województwa lubelskiego, na obu odcinkach granicy: polsko-ukraińskiej i polsko-białoruskiej, zainicjowane zostały procesy, które stanowią zagrożenie dla niepodległego bytu naszego kraju. W procesie przeciwstawienia się tej agresji hybrydowej na Polskę symbole narodowe mają szczególne znaczenie.

 Apeluję do wszystkich mieszkańców województwa lubelskiego o to, by dzisiaj, na wszystkich domach zawisły biało-czerwone barwy flagi państwowej, jako znak tożsamości i więzi narodu polskiego z tym aktem, który dokonał się w 966 r.

- podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą

2 maja to też Dzień Polonii i Polaków za Granicą, będący hołdem dla osób żyjących poza granicami Polski. Dzień ustanowiony przez Sejm w 2002 r. jest okazją do wyrażenia wdzięczności za ich wierność, zabieganie o polską niepodległość, przywiązanie i wspieranie Rzeczypospolitej, a także za wielowiekowy dorobek i wkład Polonii w odzyskanie niepodległości.

Poza granicami kraju mieszkają osoby polskiego pochodzenia, które wyjechały z kraju lub urodziły się poza Polską:  m.in. potomkowie emigrantów z XIX wieku, uchodźców uciekających przed wojnami, kolejne pokolenia dawnych obywateli polskich, pozostających na Wschodzie.

Zasady dotyczące eksponowania polskiej flagi

  • Na terenie Polski flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli  eksponuje  się  na  masztach  więcej flag, flagę państwową RP podnosi się jako pierwszą i opuszcza jako ostatnią;
  • W dniach żałoby narodowej flaga państwowa RP podniesiona jest do połowy masztu. Na maszt stojący podnosi się ją rano na sam szczyt i po chwili powoli opuszcza do połowy wysokości. Wieczorem podnosi się ją na szczyt masztu, po czym powoli całkowicie opuszcza i zdejmuje;
  • Flaga eksponowana publicznie musi być czysta i mieć czytelne barwy. Nie może być pomięta lub postrzępiona;
  • Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody;
  • Flagą nie oddaje się honorów żadnej osobie, nie pochyla się jej przed żadną inną flagą lub znakiem;
  • Na fladze państwowej Rzeczypospolitej Polskiej nie wolno umieszczać żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.

 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}