W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz ośrodka dla dzieci z wadą słuchu

22.09.2023

Od 70 lat Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie kształci dzieci i młodzież wymagającą szczególnej opieki. Przez ten czas jego mury opuściło 2 tysiące wychowanków. Z okazji jubileuszu, doceniając działalność placówki i trud pracowników wojewoda lubelski Lech Sprawka uhonorował dyplomami uznania z medalem ośrodek oraz dyrektora.

Wojewoda lubelski wręcza dyplom kobiecie.

Przyrodzona godność człowieka jest miarą funkcjonowania i kultury społeczeństwa

W uroczystości uczestniczyli m.in. dyrektor Departamentu Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin Ewa Dumkiewicz-Sprawka, bp Adam Bab, przedstawiciele samorządu i oświaty.

Wychowankom chciałbym życzyć wielkiej satysfakcji i radości z przebywania w ośrodku. To ośrodek, który otworzy wam drogę do dalszego dorosłego godnego życia. I takiego godnego dorosłego życia wam życzę

– mówił Lech Sprawka.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie to jedyna placówka w Lublinie i regionie, w której kształci się dzieci i młodzież z wadą słuchu i która dysponuje specjalistyczną pomocą psychologiczną i pedagogiczną. Ośrodek jest placówką wyjątkową, ponieważ uczniowie i nauczyciele porozumiewają się własnym językiem – Polskim Językiem Migowym.

Funkcjonowanie z dziecka w szkole masowej nie zapewni takiej opieki, takiego przygotowania do dalszego kształcenia, a w przypadku technikum do wykonywania zawodu jak ośrodek. I można te dwie idee ze sobą połączyć, bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wychowankowie ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół specjalnych po zrealizowaniu po zrealizowaniu podstawowych zadań związanych z procesem dydaktyczno-wychowawczych integrowali się ze środowiskiem osób pełnosprawnych. To wręcz wzbogaca jedno i drugie środowisko. Potrzeba tylko otwartości i dobrej woli. I można skonsumować wtedy bardzo wysoki poziom kształcenia i wychowania w ośrodku z integracją w środowisku wszystkich osób

– wyjaśniał wojewoda lubelski.

Przyrodzona godność człowieka jest miarą funkcjonowania i kultury społeczeństwa. To ona powinna być podstawą do ukształtowania norm prawnych. I tak rozumiana powinność, jeżeli jest realizowana w wymiarze lokalnym, w wymiarze państwowym, wtedy możemy mówić, że idee chociażby te głoszone przez Jana Pawła II, waszego patrona, są w życiu stosowane, a nie tylko głoszone

– zaznaczył wojewoda Sprawka.

Działalność placówki

Ośrodek powstał w 1952 roku jako Państwowy Zakład Wychowawczy dla Dzieci Głuchych. W jego skład wchodziła Szkoła Podstawowa Specjalna dla Dzieci Głuchych (mieszcząca się przy ul. Buczka-obecnie Zamojska) oraz internat (przy ul. Dymitrowa - obecnie Radziwiłłowska). Nauka obejmowała wówczas kształcenie ogólne oraz przysposobienie zawodowe. Dziewczętom dedykowane było w krawiectwo, zaś chłopcom wikliniarstwo.

Szkoła ta miała charakter bezrejonowy. Kierowano do niej dzieci i młodzież z całego województwa lubelskiego oraz innych województw. W 1960 roku przeniesiono szkołę do nowo wybudowanego budynku przy ul. Lucyny Herc (obecnie Hanki Ordonówny), gdzie funkcjonuje do dzisiaj.

Sukcesywnie oferta edukacyjna była poszerzana. Utworzono klasy dla uczniów niedosłyszących. Ośrodek współpracował z placówkami kształcącymi dzieci i młodzież w Holandii i na Ukrainie. Efektem tej współpracy była wymiana młodzieży, a także wydanie w 2009 r nowatorskiego „Ukraińsko - polskiego tematycznego słownika języka migowego”.

Oferta edukacyjna i zaplecze techniczne

Podążając za potrzebą jak najwcześniejszej rehabilitacji dzieci z wadą słuchu opracowano i wdrożono pilotażowy program „Wczesnego wspomagania rozwoju dziecka”. Obejmuje on swoją opieką dzieci od momentu wykrycia wady słuchu do rozpoczęcia nauki  w szkole. W zajęciach tych, prowadzonych indywidualnie i grupowo, uczestniczą dzieci i ich rodzice. Obecnie oprócz zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka w skład ośrodka wchodzi: przedszkole, Szkoła Podstawowa nr 55, Technikum nr 1 o dwóch specjalnościach, technik turystyki na obszarach wiejskich oraz technik fotografii i multimediów, a także internat.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej w Lublinie ma wszechstronną i bogatą ofertę, zapewnia:

  • zajęcia rewalidacyjne
  • gimnastykę korekcyjną
  • pomoc psychologa, pedagoga, logopedy
  • jednozmianowy system nauki
  • pracownie przedmiotowe i zawodowe
  • bezpłatną opiekę stomatologiczną
  • rozwój uzdolnień w kołach zainteresowań
  • możliwość nauki od 6 do 24 roku życia
  • rehabilitację po wszczepieniu implantu
  • zajęcia logopedyczne i rehabilitację mowy.

Przy ul. Hanki Ordonówny 4 funkcjonuje wczesne wspomaganie, przedszkole, szkoła podstawowa, technikum, administracja, biblioteka, pracownie przedmiotowe. Przy ul. Pogodnej 54 znajduje się internat, dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, wyposażony w windę, kuchnię, stołówkę, pracownię komputerową, salę kulinarną, siłownię, bibliotekę, sale do zajęć rewalidacyjnych.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}