W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji niepodległościowej

28.11.2023

Działacze opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989 zostali uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. W ceremonii wziął udział wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Mężczyzna w garniturze przypina odznaczenie państwowe do marynarki mężczyzny w średnim wieku.

Odznaczenia zostały przyznane byłym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989 za zasługi w działalność na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowanie praw człowieka. Uroczystość odbyła się w siedzibie lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Podziękowanie za podziwu godną postawę

Chciałbym złożyć Państwu serdeczne gratulacje. Jednak nie tylko z samego powodu przyznania uhonorowania, ale z powodu postawy, która pozwoliła przyznać te uhonorowania. Wielkie gratulacje za to, że przezwyciężyliście Państwo lęk i strach – słabości dotykające wszystkich ludzi i że w sposób bardzo aktywny włączyliście się Państwo w działalność antykomunistyczną wiedząc, że za to można utracić życie, zdrowie, że będzie się prześladowanym i będzie to wpływało negatywnie chociażby na rozwój kariery zawodowej. A mimo to, ten trud Państwo podjęliście i jest to wielka Państwa zasługa

– zwrócił się do osób uhonorowanych wojewoda lubelski Lech Sprawka

W imieniu mieszkańców województwa lubelskiego pragnę się Państwu głęboko pokłonić i podziękować za dar wolności, który był wynikiem Państwa aktywności i Państwu podobnych, za to, co się zmaterializowało w 1989 r.

Życzę Państwu dużo zdrowia i takiej energii, która pozwalałaby kontynuować tę aktywność szczególnie w stosunku do młodego pokolenia, bo to ono będzie decydować o tym, czy w przyszłości doświadczymy zagrożenia utraty niepodległości i suwerenności, czy też nie. Życzę również byście nigdy nie stracili poczucia sensowności swojej walki, a także poczucia i odbierania sygnałów wdzięczności ze strony społeczeństwa oraz pewności, że to, o coście Państwo walczyli i to, co się stało Waszym udziałem, czyli odzyskanie suwerenności przez Polskę, nie jest zagrożone

– dodał Lech Sprawka.

Krzyż Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm RP 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy: byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, lub prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Krzyż Wolności i Solidarności nadaje się również osobom, które ze względu na prowadzoną działalność m.in. przez łączny okres co najmniej 30 dni były więzione, aresztowane, internowane lub w inny sposób pozbawione wolności, doznały ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

 

Fotoreportaż z uroczystości: https://www.facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}