W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelska KAS obchodziła swoje święto

08.09.2023

W Lublinie odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. Zasłużeni funkcjonariusze i pracownicy KAS otrzymali odznaczenia, awanse i wyróżnienia. Wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył Medale za Długoletnią Służbę.

Wojewoda lubelski przypina medal funckcjoariuszowi KAS.

W uroczystości wziął udział m.in. Mariusz Gojny podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i zastępca Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, Artur Soboń podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów oraz przedstawiciele samorządu, inspekcji oraz służb mundurowych.

KAS to fundament finansowego bezpieczeństwa państwa

Krajowa Administracja Skarbowa to fundament finansowego bezpieczeństwa państwa, a jednocześnie gwarant bezpieczeństwa związanego z walką z przestępczością gospodarczą, ale również z przestępczością, z którą mamy do czynienia na granicach Polski, będącymi jednocześnie granicami Unii Europejskiej

– podkreślił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Lubelska KAS odpowiada za ochronę i obsługę najdłuższego polskiego odcinka zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i obszaru Schengen, tj. ponad 460 km. To jednocześnie odcinek o największym natężeniu ruchu towarowego i największej liczbie przejść granicznych. Przez województwo lubelskie prowadzi główny szlak handlowy z Europy Zachodniej na Ukrainę, Białoruś i do Rosji.

Wojewoda Lech Sprawka podziękował służbom celno-skarbowym za dotychczasową współpracę. Jak zaznaczył, szczególnie cenną w związku z doświadczeniami od roku 2021 na odcinku granicy polsko-białoruskiej, a od 2024 na granicy polsko-ukraińskiej,  kiedy po rozpoczęciu działań zbrojnych Rosji na Ukrainie na teren Polski zaczęła napływać ogromna liczba uchodźców wojennych.

Trudno dobrać słowa, żeby wyrazić to podziękowanie. Jestem Waszym wielkim dłużnikiem

– mówił.

Odznaczenia, awanse i wyróżnienia

Podczas uroczystego apelu na Placu Litewskim wręczono odznaczenia, awanse i wyróżnienia pracownikom i funkcjonariuszom Izby Administracji Skarbowej w Lublinie. W tym roku w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie przyznano 1586 awansów, zarówno funkcjonariuszom, jak i pracownikom korpusu służby cywilnej. Odznakę Zasłużony dla Krajowej Administracji Skarbowej otrzymało 27 osób, a 11 odebrało Medale za Długoletnią Służbę.

Obchodom towarzyszył koncert orkiestry wojskowej, pokaz umiejętności psów służbowych, pokazy statyczne sprzętu do kontroli okazów CITES (konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem) czy dóbr kultury.

Formacja stojąca na straży finansów państwa

W województwie lubelskim strukturę KAS tworzy Izba Administracji Skarbowej w Lublinie – jednostka nadrzędna, której podlegają 22 urzędy skarbowe oraz Lubelski Urząd Celno-Skarbowy, z delegaturami w Lublinie, Białej Podlaskiej i Zamościu, odpowiadające m.in. za obsługę 12 przejść granicznych na granicy z Białorusią i Ukrainą. W Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie zatrudnionych jest 4175 osób. Są to funkcjonariusze, pracownicy cywilni i pracownicy obsługi.

Krajowa Administracja Skarbowa jest administracją rządową. To formacja, której głównym celem jest stanie na straży finansów państwa. Do podstawowych zadań KAS należy m.in. wsparcie podatników i przedsiębiorców w wypełnianiu obowiązków podatkowych i celnych, pobór należności do budżetu państwa, zapewnienie bezpieczeństwa finansowego RP - w tym walka z przestępczością gospodarczą i oszustwami podatkowymi, ochrona obszaru celnego Polski oraz Unii Europejskiej oraz zapewnienie bezpieczeństwa obywateli - poprzez m.in. przeciwdziałanie przemytowi towarów nielegalnych i niebezpiecznych, zwalczanie nielegalnego hazardu. W obecnej postaci polskie służby skarbowe funkcjonują od 2017 roku. Wtedy doszło do połączenia administracji podatkowej, kontroli skarbowej i służby celnej w jedną formację.

Święto zostało ustanowione, by podkreślić znaczenie KAS dla prawidłowego rozwoju gospodarczego kraju, dla bezpieczeństwa finansowego państwa oraz bezpieczeństwa obywateli Polski i Unii Europejskiej. Dzień Krajowej Administracji Skarbowej przypada na 21 września. Patronem pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej jest święty Mateusz.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}