W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

22.01.2023

W 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, wojewoda lubelski Lech Sprawka uczcił pamięć uczestników największego polskiego zrywu narodowego w XIX w.

Lubelskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r., jako zbrojny sprzeciw młodych polskich patriotów wobec nasilającego się terroru rosyjskiego. Jak mówił Józef Piłsudski, rok 1863 dał wielkość nieznaną – wielkość cudu pracy, ogromu siły zbiorowej, wysiłków woli, siły moralnej ludzi. Wielkość naszego narodu jest w wielkiej epoce 1863 r.

Uroczystości rocznicowe w Lublinie rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach upamiętniających powstańców styczniowych oraz mszy św. w intencji poległych, pomordowanych, zesłanych na Sybir, represjonowanych i zmarłych powstańców. Następnie, na Placu Litewskim, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, Wojska Polskiego, służb mundurowych, związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz mieszkańcy oddali cześć bohaterom.

Obchodzenie rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego jest wielką wartością oraz budowaniem prądu sumień, które pozwolą utrzymać niepodległość naszej Ojczyzny niezależnie od tego, co się wydarzy w najbliższym czasie. Niech duch Powstania Styczniowego towarzyszy nam w najbliższym czasie, który da poczucie bezpieczeństwa dla Polski

– podkreślał wojewoda lubelski.

Lech Sprawka podziękował wszystkim uczestników obchodów, szczególnie wszystkim formacjom służb mundurowych, w tym żołnierzom Wielonarodowej Brygady, oraz dyrekcji i społeczności Szkoły Podstawowej nr 6 w Lublinie za aktywny udział w uroczystościach.

W Was nadzieja, że sztafeta budujących prąd sumień będzie aktualna

– dodał.

Do uczestników obchodów 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego list okolicznościowy skierował wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Powstanie Styczniowe to nie tylko część pięknej narodowej legendy, ale ważny element ciągu wydarzeń, które przesądziły o tym, jaka Polska jest teraz. Zdecydowały o trwałym istnieniu naszego kraju na politycznej mapie świata, o naszej silnej tożsamości narodowej i o tym, jak postrzegamy i wspieramy walkę o suwerenność toczoną przez inne państwa

– pisał wicepremier.

W imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego pracownicy Biura Wojewody zapalili znicze na kilkudziesięciu grobach i mogiłach poległych powstańców i weteranów Powstania Styczniowego znajdujących się w kilku miejscowościach w województwie lubelskim.

 


 

Powstanie Styczniowe miało charakter wojny partyzanckiej, podczas której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Pomimo tego, że powstańcy początkowo odnosili sukcesy, powstanie zakończyło się porażką. Według szacunków wzięło w nim udział ponad 200 tysięcy powstańców, z czego zginęło ok. 30 tysięcy, a ok. 38 tysięcy zostało zesłanych na Sybir. Po zakończeniu powstania, Polaków dotknęły liczne represje, jednak pomimo tego, powstanie wpłynęło na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń Polaków.

Lubelszczyzna jako jeden z najbardziej aktywnych powstańczych rejonów kraju, wchodziła w Powstanie Styczniowe z żarliwością uczuć patriotycznych, których symbolem jest Romuald Traugutt, Marian Langiewicz, Michał Heydenreich „Kruk”. Tutaj działało doskonale zorganizowane państwo podziemne, ludność cywilna wspierała powstańców i stoczono wiele bitew, z których największą, a jednocześnie zwycięską, rozgrano pod Żyrzynem.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}