W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelskie obchody 32. rocznicy Niepodległości Ukrainy

24.08.2023

Drodzy goście z Ukrainy, pragniemy z Wami świętować Wasze święto Niepodległości. Trudno o słowa, że chcemy świętować radośnie mając na uwadze to, co się dzieje na terenie Waszego kraju, ale wyrażamy nadzieję, że kolejne Święto Niepodległości Ukrainy będziemy świętować w zupełnie innych okolicznościach: prawdziwie wolnej i niepodległej Ukrainy – mówił wojewoda lubelski podczas lubelskich obchodów 32. rocznicy Niepodległości Ukrainy.

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przemawia na cmentarzu podczas lubelskich obchodach 32. rocznicy Niepodległości Ukrainy.

Uchwalona 24 sierpnia 1991 r. wola wyjścia Ukrainy spod zależności Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich została potwierdzona wynikami referendum, w którym Ukraińcy głosowali za niepodległością. Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał niepodległość Ukrainy 32 lata temu. Przypomniał to konsul generalny Ukrainy w Lublinie Oleh Kuts:

Polska była pierwszym państwem, które uznało niepodległość Ukrainy i Polska była pierwszym państwem, które przyszło na pomoc Ukrainie. Polacy nie tylko otworzyli serca i domy, ale także dali nam wszelkie możliwości, żeby tutaj razem zbliżać nasze zwycięstwo. Dzięki naszym  braciom i siostrom Polakom to cały świat włączył się w pomoc Ukrainie.

Stwórzmy warunki do tego, aby partnerstwo i braterstwo było wartością trwałą

Tegoroczna rocznica proklamowania niepodległości Ukrainy przypada w 547. dniu wojny rosyjsko-ukraińskiej. Wojewoda lubelski w imieniu mieszkańców województwa lubelskiego życzył Ukrainie, aby w ciągu tego roku udało się pokonać agresora rosyjskiego.

W każdej epoce jesteśmy w stanie znaleźć trudne chwile we współpracy naszych narodów, ale i również te dobre. Kiedy w wojnach z Rosją Polacy i Ukraińcy walczyli razem, to bitwy były wygrane. Dlatego też warto wracać do tych szczególnie momentów historii, które mogą być i powinny być podstawą budowania braterstwa i partnerstwa nie tylko między Polską a Ukrainą, ale także między wszystkimi państwami Europy Środkowo-Wschodniej i krajami nadbałtyckimi. Tylko współpraca tego grona państw, przy wsparciu innych państw miłujących wolność i pokój, będzie możliwe obronić się przed zapędami imperialnymi Rosji. Na co dzień stwórzmy warunki do tego, aby to partnerstwo i braterstwo było wartością trwałą tak jak trwałą, żeby była wolność, niepodległość i suwerenność Polski i Ukrainy

– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Podczas lubelskich obchodów 32. rocznicy Niepodległości Ukrainy, Polacy i Ukraińcy wzięli udział we wspólnej modlitwie w intencji Ukrainy, złożyli kwiaty przy pomniku żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu prawosławnym przy ul. Lipowej oraz uczestniczyli w ceremonii podniesienia flag i odegranie hymnów narodowych: Rzeczypospolitej Polskie i Ukrainy oraz Unii Europejskiej pod Ratuszem Miasta Lublin. Obchody zwieńczyło spotkanie na Placu Litewskim, podczas którego rozpoczęto kampanię polsko-ukraińskiego braterstwa i utworzono „Łańcuch jedności”. W ramach obchodów zaprezentowano także wystawę charytatywną „Dusha moja - Ukraina”, zorganizowaną przez ukraińską młodzież i studentów Wydziału Artystycznego UMCS.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}