W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelskie obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

13.02.2023

Operatorom numeru alarmowego 112 z lubelskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego podziękowano za codzienną pracę. W ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 spotkał się z nimi wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Lubelskie obchody Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112

Symbolicznym podziękowaniem za sumienność, rzetelność, empatię i gotowość niesienia pomocy było wręczenie przez Lecha Sprawkę Dyplomów Uznania Wojewody Lubelskiego.

Dziękuję za dotychczasową pracę, za ciągłe doskonalenie. Gratuluję tego, że jesteście liderem w kraju. Czas oczekiwania na odbiór telefonu w lubelskim CPR jest najkrótszy w całym kraju. Życzę dalszego rozwoju w wymiarze indywidualnym i zespołowym, bo tylko atmosfera dobrej współpracy warunkuje sukces

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dziękujemy za te słowa. To pewne zobowiązanie nas, jako pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego do wytężonej pracy. Dziękuję też służbom, z którymi ściśle współpracujemy. Dziękuję za wskazywanie pewnych uchybień, a jednocześnie dawanie wskazówek, to dla nas poważna lekcja

– podkreślał kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego Jarosław Szymczyk.

Żyjemy w takim momencie historycznym, gdzie wymagania w stosunku do systemu ratownictwa są szczególnie istotne na terenie województw Polski wschodniej. Sytuacja po drugiej strony granic polsko-ukraińskiej, polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej może w każdej chwili spowodować różne niespodziewane zdarzenia

– dodał Lech Sprawka.

Wasza służba to wielka odpowiedzialność, dlatego życzę dużo sił, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych, bo zdaję sobie sprawę z tego, jak wielkim psychicznym obciążeniem jest Wasza praca. Życzę też, by przestrzeń wykorzystywania numeru 112 w sytuacjach tego niewymagających była maksymalnie ograniczona, co niewątpliwie ułatwiłoby Wam pracę

– podkreślił wojewoda Lech Sprawka.

Nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego

W tym roku lubelskie uroczystości Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego miały szczególny charakter, ponieważ po raz pierwszy były obchodzone w nowej siedzibie CPR, przy ul. Wojciechowskiej 1 w Lublinie.

W spotkaniu uczestniczyli: dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Lublinie Sebastian Trojak i zastępca dyrektora ds. lecznictwa Alicja Ciechan, zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Lublinie st. bryg. Tomasz Podkański, reprezentujący komendanta wojewódzkiego Policji w Lublinie nadinsp. Artura Bieleckiego podinsp. Piotr Wolak i podinsp. Tomasz Leszcz, reprezentujący kuratora oświaty w Lublinie Jerzy Surma.

Obecni byli również kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego Jarosław Szymczyk, kierownik dyspozytorni medycznej Artur Rogowski, dyrektor generalny LUW w Lublinie Agata Grula, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW w Lublinie Andrzej Odyniec i dyrektor Wydziału Zdrowia LUW w Lublinie Agnieszka Kowalska-Głowiak.

Nowa siedziba Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej, pełniąca istotną rolę w zakresie państwowego ratownictwa medycznego i powiadamiania ratunkowego dla województwa lubelskiego została oficjalnie oddana do użytku 8 grudnia 2022 r.

Nowo powstały budynek spełnia najwyższe standardy m.in. w zakresie telekomunikacji, informatyki i elektroniki, które są niezbędne do sprawnego funkcjonowania CPR i DM. W budynku znajdują się nowoczesne sale operatorów numeru 112 i dyspozytorów medycznych oraz pomieszczenia z pełnym zapleczem sanitarnym, i wypoczynkowym, a także pomieszczenia szkoleniowe. Budynek jest sześciokondygnacyjny o całkowitej powierzchni zabudowy wynoszącej 628,00 mkw. Całkowita powierzchnia budynku to 3 566,10 mkw, natomiast powierzchnia użytkowa wynosi 2 176,55 mkw.

„112 - pomoc, nie zabawa” – konkurs organizowany przez Wojewodę Lubelskiego

„112 – pomoc, nie zabawa” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych województwa lubelskiego. Uczniowie w trzech kategoriach wiekowych będą mieli za zadanie wykonanie rysunku, napisanie opowiadania lub stworzenie projektu muralu. Termin składania prac przypada 17 marca 2023. Prace będą oceniane w dniach 20-21 marca br.

Gala rozstrzygnięcia konkursu i rozdania nagród odbędzie się 24 marca w siedzibie CPR. Zachęcam młodzież do uczestnictwa w tym konkursie, ku pożytkowi całego systemu ratownictwa

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka, ogłaszając konkurs.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu dostępne są w regulaminie dostępnym w materiałach do pobrania.

Praktyczne kształtowanie postawy odpowiedzialności za zdrowie i życie

W ramach obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, przed Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie odbyło się spotkanie uczniów szkół podstawowych z policjantami, strażakami i ratownikami pogotowia ratunkowego, podczas którego uczniowie mogli poznać pracę służb ratowniczych. Były też warsztaty m.in. ze składania i odbierania zgłoszeń na numer alarmowy 112 oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Materiały

Regulamin konkursu 2023
Regulamin​_konkursu​_2023.pdf 0.14MB
Lista wyróżnionych pracowników Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie
Lista​_wyróżnionych.pdf 0.20MB

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}