W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

01.03.2023

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wojewoda lubelski Lech Sprawka upamiętnił tych, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o wolną, demokratyczną ojczyznę. Święto ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych.

Lubelskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Jest to wspomnienie dramatu żołnierzy drugiej konspiracji, którzy w nierównej walce ponieśli największą ofiarę. To ich dramat, że nie doczekali niepodległej, suwerennej Polski. To dramat ich najbliższych, którzy wylali mnóstwo łez wtedy, kiedy oni ginęli, i później, gdy przez kolejnych kilkadziesiąt lat, kiedy nie mogli w przestrzeni publicznej o tym otwarcie mówić

– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

To ziarno dało plon, który pozwolił w 1989 roku odzyskać niepodległość i suwerenność. Poprzedziły to zdarzenia, które dowodzą, że wiele postaw żołnierzy wyklętych przeniknęło do dużej części narodu polskiego, co zostało zwieńczone tym aktem. Tego typu postawy są źródłem do budowania współczesnych postaw

– dodał wojewoda lubelski.

Wojewoda wziął udział we mszy św. w kościele pw. Św. Michała Archanioła, sprawowanej w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych. Uczestniczył również w apelu pamięci i złożył kwiaty pod pomnikiem dedykowanym Żołnierzom Wyklętym, znajdującym się na placu przed kościołem.

Dopiero po 21 latach od odzyskania suwerenności i niepodległości, z inicjatywy ówczesnego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego uruchomiono ścieżkę legislacyjną, która zwieńczona została odpowiednią ustawą. To daje powód do tego, żeby tego typu wydarzenia upowszechniać i pielęgnować pamięć o żołnierzach wyklętych

– mówił wojewoda Lech Sprawka.

Jak ważne są to postawy, najlepiej świadczy o tym fakt, z którym mamy do czynienia na terenie Ukrainy. To właśnie dzięki postawom przeważającej części narodu ukraińskiego, wojna nie zakończyła się ich porażką, a wręcz przeciwnie, jest nadzieja na zwycięstwo – nadzieja dla nich, ale również i dla nas, bo to jest warunek bezpieczeństwa Polski i mieszkańców województwa lubelskiego

– dodał Lech Sprawka.

W hołdzie bohaterom, przedstawiciele Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego złożyli w imieniu wojewody kwiaty przy Mogile-Pomniku Zamordowanych na Zamku Lubelskim w latach 1944-1954 na cmentarzu przy ul. Unickiej, pod tablicą upamiętniającą ofiary więzienia na Zamku Lubelskim oraz pomnikiem Zaporczyków. Dodatkowo, uczestniczyli w premierowym otwarciu wystawy elementarnej Bracia Niezłomni. Leon Taraszkiewicz „Jastrząb”, Edward Taraszkiewicz „Żelazny”, na skwerze przy Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Fenomen powojennej konspiracji niepodległościowej

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa aż do powstania Solidarności. Żołnierze drugiej konspiracji, żołnierze niezłomni, przyczynili się do opóźnienia kolejnych etapów utrwalania systemu komunistycznego i byli dla wielu środowisk wzorem postawy obywatelskiej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe

3 lutego 2011 r. Sejm uchwalił Ustawę o ustanowieniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Projekt ustawy o ustanowieniu państwowego święta, obchodzonego 1 marca każdego roku, złożył Prezydent RP Lech Kaczyński.

1 marca – dzień wybrany nieprzypadkowo

1 marca 1951 r. komuniści zamordowali w mokotowskim więzieniu przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukasza Cieplińskiego i jego najbliższych współpracowników – ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Dlatego właśnie tego dnia upamiętniani są żołnierze antykomunistycznego podziemia.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}