W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP

11.07.2023

11 lipca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Przypada on w rocznicę Krwawej Niedzieli – apogeum mordów na Polakach, trwających od 1943 r. Uroczystości upamiętniające odbyły się w Lublinie i Chełmie. Uczestniczyli w nich minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wicewojewodowie lubelscy Robert Gmitruczuk i Bolesław Gzik.

Uczestnicy uroczystości podczas obchodów.

Antypolska czystka etniczna

Zbrodnia Wołyńska przeprowadzona przez nacjonalistów ukraińskich miała charakter ludobójstwa. Objęła Wołyń, województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie (Galicję Wschodnią) i część Lubelszczyzny i Polesia.

Według szacunków polskich badaczy Zbrodnia Wołyńska pochłonęła około 100 tys. Polaków. Następnych, co najmniej 485 tys. Polaków partyzantka ukraińska zmusiła pod groźbą śmierci do ucieczki na teren Polski centralnej.

W niedzielę, 11 lipca 1943 r. oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów prowadzonych od lutego 1943 r. do wiosny 1945 r. Badacze obliczają, że tylko tego jednego dnia mogło zginąć około 8 tys. Polaków. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi.

Obchody w Lublinie i Chełmie

W intencji ofiar ludobójstwa zostały odprawione msze św. w Lublinie i Chełmie. Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Wołynia i Pomnikiem Piety Wołyńskiej. Uroczystości uzupełniły podniesienie flagi państwowej na maszt, odegranie hymnu państwowego, apel poległych i salwa honorowa. Obchodom w Chełmie towarzyszyły marsz pamięci, rowerowy rajd pamięci i koncert pamięci w wykonaniu Lecha Makowieckiego.

To ludobójstwo nie może ulec zapomnieniu

Obecny na uroczystości w Chełmie minister aktywów państwowych Jacek Sasin w miejscu budowy Centrum Prawdy i Pojednania – Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego mówił:

Realizujemy wielkie oczekiwanie, aby ludobójstwo popełnione na Polakach nie uległo zapomnieniu, aby pamięć była przekazywana z pokolenia na pokolenie

W naszym wspólnym interesie, w interesie Europy i wolnego świata, w interesie Polaków i Ukraińców jest uznanie tej prawdy za fakt

Mówimy naszym braciom Ukraińcom: Zbudujmy te nasze relacje, to nasze sąsiedztwo i przyjaźń na zdrowym fundamencie. Tym zdrowym fundamentem będzie tylko i wyłącznie prawda. Bez prawdy nigdy nie zbudujemy prawdziwego pojednania i prawdziwej przyjaźni.

Obecny na uroczystości w Lublinie wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik podkreślał:

To tragedia, która nigdy nie powinna mieć miejsca. Wszystkie doczesne szczątki powinny zostać odnalezione i pochowane z należytym honorem i szacunkiem.

Narodowy Dzień Pamięci

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z 22 lipca 2016 r.

W uchwale napisano m.in.:

Wśród zamordowanych obok Polaków byli także Żydzi, Ormianie, Czesi, przedstawiciele innych mniejszości narodowych, a także Ukraińcy, którzy stanęli po stronie ofiar. Przypominając zbrodnie ukraińskich nacjonalistów, nie można ani przemilczeć, ani relatywizować polskich akcji odwetowych na ukraińskie wioski, w wyniku których także ginęła ludność cywilna. Te wszystkie tragiczne wydarzenia powinny być przywrócone pamięci współczesnych pokoleń

Ofiary zbrodni popełnionych w latach ’40 przez ukraińskich nacjonalistów do tej pory nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane zgodnie z prawdą historyczną ludobójstwem.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}