W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowi funkcjonariusze w szeregach lubelskiego garnizonu Policji

06.11.2023

78. nowo przyjętych policjantów garnizonu lubelskiego złożyło ślubowanie i odebrało legitymacje służbowe. W szeregach Policji powitali ich wojewoda lubelski Lech Sprawka i komendant wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki. Uroczysta zbiórka była okazją do uhonorowania 57. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Medalami za Długoletnią Służbę.

Ślubowanie nowych policjantów lubelskiego garnizonu.

Służba decydująca o bezpieczeństwie

Wasza służba jest i będzie niezmiernie ważna. To ona decyduje o poczuciu bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Wyzwanie dla Was jest tym większe, że formacja Policji na terenie województwa lubelskiego to ścisła czołówka krajowa w ocenach mierzalnych, jak i tych niemierzanych a obrazowanych wdzięcznością mieszkańców

– podkreślał Lech Sprawka.

Warto uzmysłowić sobie jak szeroki zakres zadań realizowany jest przez formację Policji. To nie tylko te standardowe działania, ale w ostatnich latach w sposób szczególny policjanci byli zaangażowani w realizację zadań związanych z sytuacjami kryzysowymi. To Policja koordynuje wszystkie działania związanie z zapewnieniem bezpieczeństwa. Dlatego musicie mieć Państwo świadomość, że wstępujecie do służby, która będzie wymagała licznych poświęceń, bo sytuacji kryzysowych w najbliższym czasie pewnie też nie zabraknie.

Pragnę Wam pogratulować tego niezmiernie ważnego wyboru dalszej drogi życiowej. Niech zasady etyki, które dziś wręczałem, zawsze towarzyszą Waszej służbie zawodowej, bo to będzie decydowało o tym, jak będziecie odbierani przez mieszkańców naszego województwa

dodał wojewoda lubelski.

Odznaczeni za długoletnią służbę

Podczas uroczystej zbiórki funkcjonariusze i pracownicy cywilni z długim stażem pracy zostali uhonorowani Medalami za Długoletnią Służbę: 19 złotych, 30 srebrnych i 8 brązowych. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczenia zostały przyznane za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej.

Gratuluję Państwu tego wyróżnienia. Wasza codzienna służba została doceniona przez Waszych przełożonych w postaci wniosków do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o uhonorowanie Medalami za Długoletnią Służbę. Życzę Państwu dalszego znakomitego rozwoju ku chwale Ojczyzny

– zwrócił się do odznaczonych wojewoda lubelski.

Etapy postępowania kwalifikacyjnego

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby musieli przejść przez kilka etapów postępowania kwalifikacyjnego.

Obejmowało ono rozmowę kwalifikacyjną, test wiedzy, sprawności fizycznej i test psychologiczny. Etapem postępowania kwalifikacyjnego była też komisja lekarska, której celem jest ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata. W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim.

Zaliczenie wszystkich etapów naboru nie oznacza, że kandydat zostanie przyjęty do Policji. Na każdym etapie kandydaci dostają punkty. Zostają przyjęci ci, którzy uzyskają największą ich liczbę.

Wypełnianie słów złożonej roty ślubowania

Zgodnie z art. 27 pkt. 1 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, przed podjęciem służby policjant składa następujące ślubowanie:

Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia.

Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać policjantem

Służbę w Policji może pełnić obywatel polski, o nieposzlakowanej opinii, nieskazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystający z pełni praw publicznych, posiadający co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe, posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}