W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Pielęgniarek i Położnych w Lublinie

30.03.2023

Wojewoda lubelski Lech Sprawka był gościem XXXVI Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego Pielęgniarek i Położnych w Lublinie. Podczas spotkania osoby związane z działalnością Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych uhonorowano odznaczeniami samorządowymi i statuetkami „Homo res sacra homini”. Wyróżniony został również Andrzej Tytuła, który po 12 latach zakończy pracę na stanowisku przewodniczącego Rady.

Okręgowy Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Pielęgniarek i Położnych w Lublinie

Wyzwaniem dotykającym każdego z Was były szczególnie dwie sytuacje kryzysowe w województwie lubelskim: okres pandemii i ogromna ilość uchodźców z Ukrainy. Były to trudne czasy. Jestem bardzo wdzięczny całemu środowisku medycznemu województwa lubelskiego za współpracę, bo nawet jeżeli pojawiały się trudne sytuacje, potrafiliśmy z tych sytuacji wyjść. Życzę coraz większego poczucia stabilności w wymiarze zawodowym i socjalnym, pewności zatrudnienia i wynagrodzenia

– podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Przez cały okres pandemii, wtedy, gdy wojewoda uzyskał uprawnienia do przekierowania lekarzy i pielęgniarek, tak naprawdę nie było żadnego protestu, żadnej skargi. Te przekierowania były, to znaczy, że po drugiej stronie była pozytywna odpowiedź, była zgoda na przeniesienie do innej placówki, innego oddziału

– mówił wojewoda lubelski.

W sytuacji, z którą mamy do czynienia od 24 lutego 2022 r., również zaangażowane było środowisko lekarzy i pielęgniarek. Na czterech przejściach drogowych i dwóch kolejowych pojawiła się masa uchodźców. W szczytowym okresie, granicę przekraczało na dobę 80 tys. uchodźców. To lekarze i pielęgniarki byli na przejściach granicznych, w jedenastu punktach recepcyjnych, gdzie na bieżąco udzielali pomocy medycznej. To nie koniec, bo dalszym ciągu przyjmujemy pacjentów z Ukrainy, żołnierzy, którzy wymagają troskliwej opieki

– dodał wojewoda Lech Sprawka.

Krzyż Zasługi i Dyplom Uznania – wyróżnienia dla przewodniczącego Rady

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wojewoda lubelski Lech Sprawka wręczył przewodniczącemu Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Lublinie Brązowy Krzyż Zasługi. Andrzej Tytuła odebrał odznaczenie państwowe za zasługi w działalności na rzecz rozwoju samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych.

Z kolei wojewoda Lech Sprawka nadał okolicznościowy Dyplom Uznania Wojewody Lubelskiego z Medalem. Dyplom był symbolicznym podziękowaniem za wzorową realizację misji pielęgniarstwa, odpowiedzialność, sumienność i rzetelność w wypełnianiu obowiązków zawodowych, kreatywność w organizowaniu inicjatyw cennych dla grup zawodowych pielęgniarek i położnych, empatię i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka, otaczanie opieką i wsparciem pacjentów i ich rodziny, pomoc potrzebującym wyrażaną działaniami wolontariackimi, dbałość o rozwój zawodowy poprzez podnoszenie kwalifikacji, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami.

Okręgowy Zjazd Pielęgniarek i Położnych

Okręgowy Zjazd jest najwyższym organem okręgowej izby pielęgniarek i położnych. Jest  zwoływany raz w roku. Podczas spotkań decyduje o działalności izby w drodze uchwały, m.in. o finansach, a także uchwala roczny budżet, zatwierdza roczne sprawozdania z działalności izby i jej organów, określa liczbę członków i zasady funkcjonowania poszczególnych organów okręgowej izby, wybiera przewodniczącego i zastępców, udziela absolutorium ustępującej okręgowej radzie, podejmuje uchwały w sprawach istotnych dla zawodów pielęgniarki i położnej oraz w innych sprawach objętych zakresem działania okręgowej izby.

Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych

Przedmiot działania Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych określony został w ustawie z dnia 1 lipca 2011 r. o samorządzie pielęgniarek i położnych.

Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych reprezentuje osoby wykonujące zawody pielęgniarki i położnej oraz sprawuje pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

Zadaniami są w szczególności: sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodów, ustalanie standardów zawodowych i standardów kwalifikacji zawodowych obowiązujących na poszczególnych stanowiskach pracy, reprezentowanie i ochrona zawodów, edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}