W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Dorohusku

05.07.2023

W Dorohusku odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematyka spotkania dotyczyła bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce na przykładzie województwa lubelskiego w kontekście wojny na Ukrainie oraz kontroli towarów rolno-spożywczych przeprowadzanych na przejściach granicznych z Ukrainą. Wzięli w nim udział m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Kowalski, przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Uczestnicy konferencji prasowej stoją przed terminalem odpraw na przejściu granicznym.

Członkowie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przebywali na terenie województwa lubelskiego w ramach tzw. wizyty studyjnej. Posiedzenie Komisji poprzedziła konferencja prasowa na terenie polsko-ukraińskiego przejścia granicznego Dorohusk-Jagodzin. Wzięli w niej udział: przewodniczący Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski, wiceprzewodniczący Przemysław Błaszczyk, senatorowie: Maciej Łuczak, Józef Łyczak, Zdzisław Pupa, Rafał Ślusarz, Józef Zając, Stanisław Gogacz, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Kowalski, główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Artur Krukowski.

Apel o lokalny patriotyzm

Podczas konferencji prasowej przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski zaapelował do przetwórców o lokalny patriotyzm:

Z tego miejsca apeluję do naszych przetwórców, którzy skupują maliny: Bądźcie patriotami, kupujcie od polskiego rolnika, nie stawiajcie na import z zewnątrz. 

Wojewoda o owocach miękkich i sytuacji na rynku zbóż

Podczas posiedzenia wojewoda lubelski Lech Sprawka podziękował za ostatnie decyzje dotyczące sytuacji na rynku zbóż, szczególnie za przedłużoną sprzedaż zbóż z dopłatami do 15 lipca br. Wyraził uznanie także za działalność służb i inspekcji na granicy.

Oprócz czterech inspekcji, które normalnie funkcjonują na przejściach: weterynaryjnej, sanitarnej, jakości handlowej produktów rolno-spożywczych i ochrony roślin i nasiennictwa, funkcjonuje również Państwowa Inspekcja Handlowa,  mająca w swoich zadaniach kontrolę legalności obrotu handlowego. Badaliśmy to, co było dopuszczone do obrotu na terenie naszego województwa i całej Polski.

Od 1 stycznia do 31 marca wjechało 988 tys. 632 t. zboża na odcinku lubelskim granicy polsko-ukraińskiej, z czego 752 tys. 359 t – dopuszczonego tylko na terenie województwa lubelskiego. Natomiast 23 proc. przejechało przez Polskę w tranzycie: do innych województw, do innych krajów UE i do państw trzecich

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Odnosząc się do sytuacji dotyczącej importu owoców miękkich z Ukrainy wojewoda powiedział:

Monitorujemy na bieżąco sytuację. Potrzebne jest wspólne działanie na rzecz ochrony plantatorów i producentów rolnych.

Zakres działania Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Przedmiotem działania senackiej komisji są: produkcja rolnicza, przetwórstwo artykułów rolnych, rynek rolny, restrukturyzacja oraz modernizacja rolnictwa i jego otoczenia, wielofunkcyjny rozwój wsi, infrastruktura terenów wiejskich, problemy finansowe rolnictwa oraz przemysłu przetwórczego i przemysłu pracującego na rzecz rolnictwa.

Działaniem Komisji objęte są też handel zagraniczny artykułami rolnymi i żywnościowymi, kształtowanie własności rolniczej, problemy socjalne ludności rolniczej, organizacje i instytucje rolnicze, kreowanie rynku na nowe produkty i usługi rolnictwa.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}