W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przekazanie czeku na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej

29.09.2023

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 28 mln zł na utworzenie jednego z 18. Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej w Polsce, służących analizie danych, wsparciu badań klinicznych i opiece szpitalnej w obszarze rozwiązań cyfrowych. To ważny krok na drodze do stworzenia innowacyjnego systemu ochrony zdrowia. W ceremonii przekazania symbolicznego czeku udział wzięli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Przekazanie czeku na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej

Wyniki konkursu na utworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej ogłosiła Agencja Badań Medycznych. W sumie, do 18 jednostek w całej Polsce trafi ponad pół miliarda złotych.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał 28 175 490,11 zł na utworzenie Regionalnego Centrum Medycyny Cyfrowej wraz z Biobankiem Centrum Wsparcia Badań Klinicznych, który będzie działał na rzecz jednostek uczelni i  podejmował współpracę z tego typu ośrodkami w Polsce i zagranicą.

Troska o każdego pacjenta

Pierwszym przedstawicielem środowiska medycznego, który spotkał się ze mną jeszcze przed pandemią, jak objąłem stanowisko wojewody, był prof. Konrad Rejdak. W trakcie rozmowy zastanawialiśmy się, jak sprawić, by pacjentom z najodleglejszych miejscowości województwa lubelskiego nie zamknęło się okno do procedury trombektomii. Wtedy m.in. analizowaliśmy projekt związany z połączeniem cyfrowym szpitali z oddziałami udarowymi.

Z inwentaryzacji przeprowadzonej przy pomocy marszałka województwa lubelskiego wynikło, że w zasadzie nie ma żadnego problemu dlatego, że program dostępu do szerokopasmowego Internetu, realizowany w ramach Programu Polski Wschodniej umożliwia przy niskich kosztach tego typu scalenie

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka, nawiązując do medycyny cyfrowej.

Kolejne środki na cyfryzację

Gratuluję kolejnych środków na cyfryzację. To jest cyfryzacja, która zmierza do tego, żeby przede wszystkim diagnostyka była szybka i efektywna. To z kolei jest warunek bardzo dobrej terapii dla naszych pacjentów.

Chciałbym poinformować, że przed przyjazdem tutaj podpisałem rozporządzenie wraz z panią minister zdrowia o standardach kształcenia na kierunku lekarskim, lekarsko-dentystycznym. Podnosimy poziom kształcenia i diagnostyki. To wszystko jest w trosce o polskiego pacjenta 

– podkreślał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. 

Poprawa skuteczności leczenia pacjentów, zwiększenie badań naukowych

Powstanie Sieci Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej powinno przełożyć się na zwiększenie liczby badań naukowych, stworzenie korzystnych warunków do rozwoju innowacyjnych technologii lekowych, informatycznych itp.

Stworzenie Centrów przyczyni się do poprawy skuteczności leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii, zwiększy udział polskich naukowców w rozwoju nauk medycznych, pozwoli zaspokoić potrzeby zdrowotne społeczeństwa i zlikwidować bariery obecnie występujące w systemie opieki medycznej.

Powstanie RCMC przyczyni się do rozwoju rozwiązań IT z zakresu medycyny cyfrowej, pozwalających na analizę danych medycznych, czy rozwiązań ułatwiających pracę lekarzy.

Kontynuacja działań Agencji Badań Medycznych

Realizacja konkursu stanowiła kontynuację działań ABM w zakresie wspierania prowadzenia badań naukowych, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych w Polsce, realizowanych przez Centra Wsparcia Badań Klinicznych.

W 2020 r., w ramach pierwszego konkursu na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych dofinansowanie otrzymało 10 ośrodków, a II połowie 2021 r. dołączyło kolejnych 6 ośrodków, wybranych w ramach konkursu.

Natomiast w konkursie na tworzenie i rozwój Onkologicznych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych wsparcie otrzymało 7 ośrodków.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}