W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ślubowanie policjantów Garnizonu Lubelskiego – uroczysta zbiórka

10.05.2023

Wojewoda lubelski Lech Sprawka i komendant wojewódzki Policji w Lublinie nadinsp. Artur Bielecki powitali w szeregach Lubelskiego Garnizonu Policji 31 nowo przyjętych policjantów. Podczas uroczystej zbiórki w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Lublinie funkcjonariusze złożyli ślubowanie i odebrali legitymacje służbowe. Wojewoda życzył nowo przyjętym policjantom, by sprostali podjętej służbie, wskazując na Lubelski Garnizon Policji, jako na najlepszą formację w kraju.

Ślubowanie policjantów Garnizonu Lubelskiego – uroczysta zbiórka

Wstępujecie do formacji, gdzie poprzeczka jest wysoko zawieszona. Lubelski Garnizon Policji jest najlepszą formacją w kraju. Życzę, byście podołali. Jeżeli tak się stanie, będziecie mieli wielką satysfakcję w postaci wdzięczności mieszkańców województwa lubelskiego za budowanie poczucia bezpieczeństwa

mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Zadania realizowane przez Policję

Nie sposób wymienić wszystkich zadań z ostatniego czasu, które realizowała Policja. W okresie pandemii to było sprawdzanie m.in., czy ktoś odbywa kwarantannę i izolację domową zgodnie z przepisami. Później był stan wyjątkowy na granicy polsko-białoruskiej, gdzie Policja również realizowała swoje zadania. Następnie fala uchodźców, gdzie Policja zabezpieczała procesy związane z relokacją uchodźców z ich przemieszczaniem się, na terenie województwa lubelskiego, kraju i poza granice Polski. Ale na tym nie koniec, bo przecież są najprzeróżniejsze formy aktywności związane z codziennym życiem mieszkańców. Za to składam najserdeczniejsze podziękowania

– dodał wojewoda lubelski.

Wierna służba narodowi

Przed podjęciem służby policjant składa ślubowanie według następującej roty:

Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej.

Etapy postępowania kwalifikacyjnego

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do służby musieli przejść przez kilka etapów postępowania kwalifikacyjnego. Obejmowało ono rozmowę kwalifikacyjną, test wiedzy, sprawności fizycznej, test psychologiczny, który zachowuje ważność przez 24 miesiące od dnia jego przeprowadzenia. Etapem postępowania kwalifikacyjnego była też komisja lekarska, której celem jest ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej kandydata. W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje specjalistycznym badaniom lekarskim.

Zaliczenie wszystkich etapów naboru nie oznacza, że kandydat zostanie przyjęty do Policji. Na każdym etapie kandydaci dostają punkty. Zostają przyjęci ci, którzy uzyskają największą ich liczbę.

Podstawowe wymogi formalne

Każdy, kto chciałby wstąpić w szeregi formacji musi spełnić następujące wymagania: posiadać polskie obywatelstwo, posiadać nieposzlakowaną opinię, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, korzystać z pełni praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie, posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}