W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej w LUW w Lublinie

01.02.2024

Po raz kolejny w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej, poświęcone pomocy uchodźcom z Ukrainy w województwie lubelskim. Gospodarzem spotkania był wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. Obecny był także dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Jarosław Szymczyk. Przedstawione zostały m.in. najważniejsze działania oraz plany poszczególnych członków LGK i aktualna sytuacja w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

Zaangażowanie w wielkie rzeczy

Chciałem Państwu bardzo serdecznie podziękować za wkład w to, co się wydarzyło w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Jestem wielkim zwolennikiem organizacji pozarządowych. Uważam, że doskonale wspierają administrację rządową i samorządową. W trakcie mojej działalności na pewno to odczujecie, że jestem bardzo otwarty na Was i Waszą działalność. Zawsze gdzie pracowałem, podkreślałem to i starałem się mieć dobre relacje z organizacjami pozarządowymi, wszystkimi ludźmi, którzy czują chęć pracy  i zaangażowania siebie w wielkie rzeczy. To, co robiliście przez ostatni czas, to były naprawdę takie wielkie rzeczy

- podkreślał wicewojewoda lubelski Andrzej Maj. 

Podczas wystąpienia wicewojewoda poinformował, że wg ostatnich danych numer PESEL ze statusem UKR otrzymało 35 tys. 665 osób. Przekazał też, że w miejscach zbiorowego zakwaterowania wg stanu na 24 stycznia przebywało 2 810 osób - najwięcej w Lublinie, a także, że obecnie utrzymane są dwa punkty recepcyjne oraz punkty informacyjno-recepcyjne na dworcu PKP i PKS  w Lublinie i w budynku Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. 

Lubelski Urząd Wojewódzki z pełną powagą traktuje kwestie związane z uchodźcami. To nie tylko kwestie sprawozdawczości, to kwestia podejścia czysto ludzkiego do osób potrzebujących pomocy. Chciałbym podziękować samorządom za tę opiekę, ale również za ścisłą współpracę z organizacjami pozarządowymi. Widzimy tak duże zaangażowanie w problematykę związaną z uchodźcami  z Ukrainy

– mówił dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Jarosław Szymczyk. 

Lubelska Grupa Koordynacyjna

Lubelska Grupa Koordynacyjna opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego. To forum wymiany informacji i otwartej dyskusji na temat kwestii istotnych dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce. Obszar odpowiedzialności jest ograniczony do województwa lubelskiego, w tym kluczowych miejsc wzdłuż granicy wschodniej województwa lubelskiego. 

LGK ma na celu zapewnienie skutecznych i spójnych interwencji humanitarnych w ramach wsparcia polskiego rządu, wzmocnienie koordynacji strategicznej i operacyjnej oraz wymiany informacji pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim, w tym Agencjami ONZ, międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami. 

Działania mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej. 

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}