W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

12.03.2024

Wicewojewoda lubelski Andrzej Maj wziął udział w spotkaniu Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej. Specyficzne dla Lubelszczyzny forum wymiany informacji i otwartej dyskusji na temat kwestii istotnych dla działań humanitarnych na rzecz uchodźców w Polsce odbyło się po raz kolejny w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Omówione zostały m.in. wyzwania związane z procedurą reaktywacji świadczeń socjalnych w związku z utratą statusu UKR z perspektywy ZUS, Straży Granicznej oraz samorządów i działania, podejmowane przez podmioty uczestniczące w LGK.

Spotkanie Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej

Aktualna sytuacja w województwie lubelskim

Na dzień 12 marca posiadamy 121 obiektów – punktów zbiorowego zakwaterowania w województwie lubelskim. Liczba miejsc w tych obiektach to 4 371, zajętych jest 2 774. Jeżeli chodzi o numer PESEL wg stanu na 13 lutego w Polsce to 952 109, z czego w województwie lubelskim - 35 436.

W ostatnim czasie odbyły się wizytacje punktów zbiorowego zakwaterowania przez pracowników Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Łącznie sprawdzono 29 punktów. Jeden z głównych wniosków tej wizytacji: z punktów korzystają osoby społecznie najsłabsze, przede wszystkim są to kobiety mające pod opieką małoletnie dzieci i osoby starsze, w wieku emerytalnym i okołoemerytalnym, których stan zdrowia utrudnia normalne funkcjonowanie. Osoby te wymagają dodatkowego wsparcia i dostępu do edukacji

- mówi wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

Lubelska Grupa Koordynacyjna

Lubelska Grupa Koordynacyjna opiera się na wspieraniu i uzupełnianiu działań podejmowanych przez władze lokalne w obszarze reagowania humanitarnego.

Grupa ma na celu zapewnienie skutecznych i spójnych interwencji humanitarnych w ramach wsparcia Rządu RP, wzmocnienie koordynacji strategicznej i operacyjnej oraz wymiany informacji pomiędzy Wojewodą Lubelskim, władzami lokalnymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego w województwie lubelskim, w tym Agencjami ONZ, międzynarodowymi i krajowymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami.

Działania mogą dotyczyć kwestii związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, zaspokajaniem podstawowych potrzeb, żywności, zakwaterowania, warunków sanitarnych i higienicznych, logistyki i pomocy pieniężnej.

Członkami Lubelskiej Grupy Koordynacyjnej są m.in. Bractwo Miłosierdzia im. św. Brata Alberta w Lublinie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Centrum Wolontariatu w Lublinie, Fundacja im. Leny Grochowskiej, Fundacja Jana Zamojskiego, Fundacja Nowy Staw, Instytut na Rzecz Państwa Prawa, Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Nadbużański Oddział Straży Granicznej, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Dzięki LGK możemy koordynować nasze działania. Zaangażowanie środowisk pozarządowych w ten projekt jest ogromne. Mam nadzieję, że mimo tego, że mamy coraz mniej uchodźców z Ukrainy na terenie województwa lubelskiego, ta Grupa będzie nadal aktywnie działać

- mówi wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}