W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta ministra rolnictwa na przejściu granicznym w Dorohusku

06.06.2023

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przebywał na przejściu granicznym w Dorohusku. Wizyta związana była z zakazem importu produktów rolnych do Polski. Ministrowi towarzyszyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny i wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Minister rolnictwa stoi przed mikrofonem. Za nim pozostali uczestnicy spotkania.

Przedłużenie zakazu importu

Dzisiaj weszły w życie decyzje Komisji Europejskiej o przedłużeniu zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziarna słonecznika do tzw. krajów przyfrontowych. Decyzja KE została przedłużona do 15 września 2023 r. Zakaz importu, obejmujący również produkty zakontraktowane przed 2 maja 2023 r. obowiązuje od północy.

Kontrola tranzytu

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Mariusz Gojny potwierdził, że każdy tranzyt produktów wymienionych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej jest ściśle kontrolowany i prowadzony pod nadzorem elektronicznym oraz w ramach systemu SENT, a transporty, które nie zostały odprawione przed minioną północą - zostaną zawrócone na stronę ukraińską.

Kontrole weterynaryjne

Zastępca głównego lekarza weterynarii Krzysztof Jażdżewski poinformował o prowadzonych badaniach laboratoryjnych mięsa drobiowego, sprowadzanego z Ukrainy.  Podkreślił też, że ze względu na obowiązujący unijny zakaz wprowadzania na polski rynek pszenicy, kukurydzy, rzepaku i ziarna słonecznika, od północy nie będzie prowadzona kontrola tych produktów.

Zastępca głównego lekarza weterynarii poinformował również o decyzji Komisji Europejskiej, uznającej Polskę za kraj wolny od choroby Aujeszkyego.

To bardzo ważna informacja dla hodowców trzody chlewnej. Po 15 latach zwalczania tej choroby w Polsce, będziemy mogli wywozić nasze polskie świnie, zarówno do chowu, jak i hodowli, praktycznie do wszystkich krajów Unii Europejskiej – mówił Krzysztof Jażdżewski.

Pomoc dla polskich rolników

Podczas spotkania w Dorohusku minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus przypomniał  o ostatnich decyzjach Komisji Europejskiej oraz warunkach i zasadach pomocy w postaci dopłat do zbóż, nawozów i paliwa rolniczego.

Poinformował, że jest zgoda na przedłużenie do końca 2023 r. pomocy dla gospodarstw, zajmujących się trzodą chlewną na obszarach zapowietrzonych. To pomoc w wysokości do 6 tys. zł. miesięcznie, do 200 sztuk.

Mówił również, że na pierwszą transzę pomocy zbożowej za sprzedaż od 1 grudnia 2022 r. do 14 kwietnia br. wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 47 tys. wniosków na pszenicę i kukurydzę oraz 8 tys. wniosków na pozostałe zboża. Natomiast przez pierwsze dwa dni naboru na wsparcie budowy silosów, złożonych zostało 2,5 tys. wniosków, na kwotę 108 mln zł.  

 

Fot. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}