W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie konsultacje zaktualizowanej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

12.09.2023

W siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyły się wojewódzkie konsultacje zaktualizowanej Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 – podstawowego dokumentu strategicznego polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich państwa. Konferencję regionalną otworzył wojewoda lubelski Lech Sprawka, a wicewojewoda Robert Gmitruczuk podczas wystąpienia odniósł się do znaczenia województwa lubelskiego w kontekście wojny na Ukrainie.

Wojewoda lubelski przemawia przy mównicy.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele m.in. Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędu Statystycznego w Lublinie, Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Lubelskiej Izby Rolniczej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Lublinie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, a także przedstawiciele administracji zespolonej i niezespolonej oraz uczelni wyższych i instytutów badawczych.

Niezmiernie ważna problematyka

Jesteśmy w „ciekawym” momencie, mówię o uwarunkowaniach funkcjonowania województwa lubelskiego, ale i podkarpackiego. Dlatego dziękuję za organizację dzisiejszych konsultacji, bo jest to niezmiernie ważna problematyka w kontekście najbliższego czasu i dłuższej perspektywie. Jesteśmy województwem, które graniczy w znaczącej części z Ukrainą i to, co wynika z procesów przedakcesyjnych Ukrainy i przyszłego jej członkostwa w UE, ale i to, co się aktualnie dzieje w związku z wojną i ograniczeniem przepływu zboża przez Morze Czarne sprawia, że uwarunkowania funkcjonowania rolnictwa są bardzo trudne i specyficzne.

Musimy szukać mechanizmów, które sprawią, że polscy rolnicy, szczególnie z województw lubelskiego i podkarpackiego nie zbankrutują, nie przegrają tej konkurencji, wiedząc, jakie są koszty produkcji po stronie ukraińskiej, różnice w jakości gleb, itd.

- podkreślał wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Priorytetem – interesy polskich rolników

Lubelszczyzna to 3. województwo pod względem wielkości w kraju. To zróżnicowany region rolniczy: produkcji tytoniu, trzody chlewnej, pszenicy, owoców miękkich - to wszystko jest niezmiernie istotne i dlatego musimy mieć solidne podstawy i dobre zabezpieczenie. Po pierwsze, chcemy realizować interesy naszych polskich, lubelskich rolników.

Istotna jest strategia, plan, rozplanowanie na kolejne etapy – to widzenie tego, co obserwujemy teraz, element planu rozwoju strategii regionalnej i kraju. Rozwój to planowanie, przewidywanie tego, co jest naszym atutem, ale i naszym zagrożeniem

– mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk.

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030

Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 jest podstawowym dokumentem strategicznym polityki rolnej i rozwoju obszarów wiejskich państwa. Prezentuje cele, kierunki interwencji oraz działania, jakie powinny zostać podjęte do 2030 r. Strategię opracowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie regionalnych diagnoz sytuacji społeczno-gospodarczej obszarów wiejskich i rolnictwa. Z kolei Lubelską diagnozę opracował Zespół powołany zarządzeniem Wojewody Lubelskiego z 2017 r.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele Wojewody Lubelskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego, Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, administracji zespolonej działającej w obszarze rolnictwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Urzędu Statystycznego w Lublinie, Oddziału Regionalnego KRUS, Lubelskiej Izby Rolniczej, jednostek samorządu terytorialnego.

Aktualizacja dokumentu

W 2022 r. dokonano aktualizacji Diagnozy pod kątem nowych uwarunkowań na obszarach wiejskich i w sektorze rolno-spożywczym, w związku z wystąpieniem pandemii COVID-19, wojną na Ukrainie, a także nowym budżetem UE.

Nowa diagnoza stanowiła podstawę do aktualizacji Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030.  W dokumencie wpisano dotychczasowe działania na rzecz rozwoju gospodarczego wsi i wzrostu opłacalności produkcji w sektorze rolno-spożywczym. Dodano też elementy związane z budowaniem większej odporności na kryzysy. Jeszcze bardziej podkreślona została potrzeba wzmacniania bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}