W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka i 150-lecie powstania Lubelskiej Straży Pożarnej

12.05.2023

W Lublinie odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Tegoroczne święto miało wyjątkowy charakter, bo dla braci strażackiej było okazją do upamiętnienia jubileuszu 150-lecia powstania Lubelskiej Straży Pożarnej. W uroczystości uczestniczyli wojewoda lubelski Lech Sprawka i wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Obchody rozpoczęły się mszą św. w archikatedrze lubelskiej, sprawowanej w intencji strażaków i ich rodzin. Część oficjalna odbyła się w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego. Podczas uroczystej gali wręczone zostały Krzyże Świętego Floriana i Medale za Długoletnią Służbę. Osoby zasłużone odebrały też akty nadania awansów i odznaczenia resortowe. Podziękowania w formie pamiątkowych statuetek dla gości honorowych przekazał lubelski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie nadbryg. Grzegorz Alinowski. Jedną z nich odebrał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Elementem wojewódzkich obchodów był również trwający na Placu Teatralnym Piknik Strażacki.

List okolicznościowy prezesa Rady Ministrów

List na dzisiejszą uroczystość skierował premier Mateusz Morawiecki. Okolicznościowy adres odczytał wojewoda lubelski Lech Sprawka. Premier napisał:

Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka połączone ze 150-leciem Straży Pożarnej w Lublinie stanowią szczególną okazję, by wyrazić wdzięczność za Waszą pełną zaangażowania i poświęcenia służbę.

Dzisiejsze wydarzenie skupia ludzi wyjątkowych. Ludzi, którzy pomimo niebezpieczeństw zawsze gotowi są nieść pomoc drugiemu człowiekowi w sytuacjach nawet najbardziej skrajnego zagrożenia. Ryzykujecie życie i zdrowie, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, i zawsze pozostajecie na posterunku. Jednocześnie wciąż szkolicie się i rozwijacie, by profesjonalnie wypełnić godną, najwyższego uznania służbę. Za realizację tej niezwykle odpowiedzialnej misji dziękuję z całego serca. Pragnę też podziękować za codzienną pracę na rzecz lokalnej wspólnoty. Wysiłkiem tym budujecie prawdziwe społeczeństwo obywatelskie. Tworzycie filar polskiej państwowości.

Całej społeczności pożarniczej w województwie lubelskim życzę niesłabnącej wiary w to, że misja, którą realizujecie, ma głęboki sens. Wierzę, że podążanie tą niełatwą drogą w służbie wspólnemu dobru przynosi Wam wielką osobistą satysfakcję. Pragnę wyrazić także wdzięczność rodzinom Druhów oraz wszystkim, którzy wspierają ich pracę, za udzielane wsparcie, które daje siłę do podejmowania niełatwych wyzwań.   

Podziękowania za pracę podczas pandemii i przyjmowania uchodźców

Dziękuję za to, że kiedy mieliśmy epidemię ptasiej grypy, ASF, ale szczególnie w okresie od początku pandemii, to Straż Pożarna zawsze brała udział w realizacji tych zadań. Dziękuję również za wielki wkład w organizację systemu pomocy uchodźcom. Transport z granicy do punktów recepcyjnych, do miejsc stałego zakwaterowania w ramach relokacji został zbudowany na bazie Straży Pożarnej, państwowej i ochotniczej. Na lubelskim odcinku granicy polsko-ukraińskiej przyjęliśmy ponad 3,5 mln uchodźców. Naprawdę jest to wielka wartość w tym procesie, który podziwia cały świat. Jestem za to niezmiernie wdzięczny.

Nie ukrywam, że z tą uroczystością wiążą się moje osobiste doświadczenia: wdzięczność, radość, ale równocześnie wręcz sentymentalne wspomnienia, bo jestem synem prezesa ochotniczej straży pożarnej w Radawczyku

- mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Dyplom Uznania Wojewody Lubelskiego

Z okazji jubileuszu 150-lecia istnienia, wojewoda Lech Sprawka przyznał Lubelskiej Straży Pożarnej w Lublinie dyplom uznania. Podziękował za kształtowanie postaw patriotycznych w oparciu o zasadę Bogu na chwałę, ludziom na pożytek, pielęgnowanie tradycji narodowych i strażackich, upowszechnianie historii Państwowej Straży Pożarnej, pełną pasji i oddania służbę na rzecz Ojczyzny i obywateli, troskę o bezpieczeństwo mieszkańców regionu, wspieranie administracji publicznej  i społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych, działalność w zakresie rozwoju systemu ochrony przeciwpożarowej, wysokie osiągnięcia w realizacji powierzonych ustawowo zadań i zapewnienie rozwoju zawodowego pracownikom, poprzez umożliwienie podnoszenia kwalifikacji.

Formalne rozpoczęcie działalności

Za moment powstania i formalnego rozpoczęcia działalności Lubelskiej Straży Ogniowej przyjmuje się 25 września 1873 r., kiedy został zatwierdzony statut straży pn. „Ustawa o pożarnej komendzie miasta Lublina”. Głównym obowiązkiem straży miało być gaszenie pożarów, a także – w czasie wolnym – wycieranie kominów, przestrzeganie bezpieczeństwa na ulicach w nocy, sprzątanie ulic i placów, zapalanie miejskich latarni.

Początkowo siedziba straży ogniowej znajdowała się przy ulicy Archidiakońskiej, w domu nazywanym „Małym Ratuszkiem”, który był własnością miasta. Tam zlokalizowano tymczasowe koszary strażackie. Nowe koszary dla strażaków zostały zbudowane przy ulicy Świętoduskiej na tyłach kościoła Św. Ducha. Wzniesiono je kosztem 12 000 rubli, pochodzących z kasy miejskiej i oddano do użytku w listopadzie 1875 roku. Nowopowstała straż dostała od miasta sprzęt przeciwpożarowy.

Pod koniec XIX w. Lubelska Straż Ogniowa była jedyną służbą, która mogła pomóc mieszkańcom w różnych sytuacjach losowych. Jej powstanie zainaugurowało trwającą do dziś bogatą historię zawodowych służb pożarniczych w Lublinie.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}