W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wystawa jubileuszowa - Szkoła Moich Marzeń. Szkoła na dwie piątki

26.09.2023

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie otwarto wystawę „Szkoła Moich Marzeń. Szkoła na dwie piątki”, która prezentuje umiejętności artystyczne wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie. Placówka świętuje 55. rocznicę istnienia. Wojewoda lubelski Lech Sprawka uhonorował dyplomem uznania ośrodek za działalność. Wyróżnienie odebrał także dyrektor, lider nadzorujący pracę zespołu.

Wystawa jubileuszowa - Szkoła Moich Marzeń. Szkoła na dwie piątki.

To, co tkwi w Waszych duszach widać na waszych obrazach. Jestem pod wielkim wrażeniem

– mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Od 23 lat Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie jest organizatorem wystaw prac uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Lublinie.

Corocznie temat prac jest wybierany wspólnie  i dotyczy ważnych dla społeczności placówki, biblioteki i miasta wydarzeń. Tegoroczna wystawa zatytułowana „Szkoła moich marzeń. Szkoła na dwie piątki” rozpoczyna obchody 55.  rocznicy powstania ośrodka.

Ekspozycję prac dzieci i młodzieży można obejrzeć w Autorskiej Galerii Hol, mieszczącej się w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza w Lublinie.

Specyfika działalności ośrodka

Wielki, głęboki pokłon dla wszystkich pracowników ośrodka, dla wszystkich  pracowników Szkoły Podstawowej nr 53, zarówno kadry nauczycielskiej, ale i kadry wychowawczej oraz pedagogicznej. Jesteście aniołami na tym edukacyjnym polu, funkcjonujecie w bardzo wrażliwym obszarze. Zawsze z wielkim podziwem obserwuję państwa pracę

– podkreślał Lech Sprawka.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Lublinie to placówka obejmująca edukacją i zajęciami rewalidacyjno-wychowawczymi 188 uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim.

W ośrodku funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 53, która jest specjalistyczną placówką dedykowaną osobom o różnorodnych potrzebach wsparcia np. osobom z niepełnosprawnością ruchową, słuchową, wzrokową lub autyzmem. W codziennej pracy z uczniami pedagodzy dokładają wielu starań, aby stworzyć szansę na rozwijanie własnych pasji, obcowanie ze sztuką i uczestnictwo w życiu kulturalnym miasta.

Przyznane wyróżnienie wojewody

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Lublinie z okazji 55. lecia działalności został wyróżniony dyplomem wojewody za

stworzenie przyjaznej przestrzeni dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, zapewnienie wychowankom realizacji obowiązku szkolnego i odpowiednich warunków do nauki i wszechstronnego rozwoju, a także otaczanie opieką i wsparciem uczniów i ich rodziny poprzez realizowanie specjalistycznej pomocy edukacyjno-terapeutycznej oraz rewalidacyjno-wychowawczej.

Wojewoda Lech Sprawka docenił pracę kadry, jej kreatywność, pasję, trud i zaangażowanie w organizowaniu zajęć dla dzieci i młodzieży.

Szczególnie ceniona jest praca zespołowa, jednak zespół nie mógłby funkcjonować bez dobrego, sprawnego lidera, jak zaznaczył Lech Sprawka, dlatego drugi dyplom otrzymała dyrektor placówki. Został on przyznany za

pełną poświęcenia pracę na rzecz dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, realizowaną poprzez wzorowe wypełnianie obowiązków zawodowych, empatię i wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka, życzliwość i chęć niesienia bezinteresownej pomocy, inicjowanie działań wpływających na poprawę jakości życia wychowanków ośrodka, odpowiedzialne budowanie kultury organizacyjnej w ośrodku, a także dzielenie się wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami.

Owocna współpraca

Współpraca dwóch instytucji – ośrodka i biblioteki pozwala propagować aktywność osób z niepełnosprawnościami w różnych dziedzinach życia społecznego, przełamywać bariery oraz budować pozytywny wizerunek autorów prac w środowisku lokalnym.

Dyrekcja i pracownicy biblioteki tworzą nieocenioną przestrzeń dla młodych artystów, osób o szczególnych zainteresowaniach i szczególnej wrażliwości. Aktywnie realizują idee integracji społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz promują ich talenty i uzdolnienia.

Wystawy zorganizowane w tak wyjątkowym miejscu, w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, dla społeczności szkolnej zawsze są wyróżnieniem i wielkim wydarzeniem, powodem do radości, dumy oraz artystycznego spełnienia uczniów.  

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}