W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ziemia Lubuska miejscem obrad Senackiej Komisji Klimatu i Środowiska

15.05.2024

Senackie Komisje od lat starają się uczestniczyć w sprawach, które dotyczą najważniejszych wyzwań związanych z Rzeczypospolitą Polską. Obecne posiedzenie poświęcone było sprawom parków narodowych, a spotkanie odbyło się w najmłodszym, liczącym 23 lata, Parku Narodowym "Ujście Warty", w Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym w Słońsku.

Senacka Komisja Klimatu i Środowiska

Ludzie z jednej strony są częścią przyrody, a z drugiej najbardziej zagrażają temu środowisku

- mówił Wojewoda Marek Cebula w Słońsku.

 

Dzisiejsze obrady to ważne rozmowy o przyszłości parków narodowych w Polsce.

Dotyczyły one m.in.:

- walorów przyrodniczych Parku Narodowego „Ujście Warty”,

- roli parków narodowych w krajowym systemie ochrony przyrody,

- wspierania parków narodowych w ich funkcjonowaniu,

- zwiększania powierzchni obszarów parków.

 

W posiedzeniu udział wzięli członkowie Senackiej Komisji Klimatu i Środowiska - Senatorowie RP, w tym Przewodniczący Komisji Stanisław Gawłowski, Wiceprzewodniczący Władysław Komarnicki, a także przedstawiciele polskich parków narodowych, władz rządowych i samorządowych, przyjaciele przyrody.

Podczas spotkania w senackim gronie nie zabrakło także dyskusji związanych ze zmianami klimatycznymi, katastrofami ekologicznymi, ich konsekwencjami i możliwościami zapobiegania, a także pomocy państwa w obszarze ochrony środowiska.

Tylko ludzie mogą poprawić to, co dzieje się wokół nas. W końcu niczego innego, jak planeta Ziemia nie mamy. Więc albo zaczniemy szanować przyrodę i będziemy na ten temat dyskutować właśnie na takich spotkaniach, albo będziemy udawali, że wokół nas nic złego się nie dzieje. Musimy być zdeterminowani, by planować skuteczne działania wprowadzając formy ochrony przyrody i działając w tym aspekcie. Nic samo się nie zrobi.

– podkreślał Wojewoda Cebula.

Parki narodowe powinny być perełką każdego regionu.

Polskie parki odwiedza rocznie ponad 16 mln osób. To oznacza, że jest ogromne zapotrzebowanie nie tylko z punktu widzenia ochrony przyrody, ale również z punktu widzenia obywateli, tego, żeby odwiedzać parki narodowe, być blisko przyrody, poznawać przyrodę taką,  jaka ona jest. Parki narodowe w Polsce to ciągle poniżej 1 procenta terytorium kraju, to niewielka powierzchnia i warto się zastanowić jak zwiększać obszary dotyczące funkcjonowania parków. Stoimy także przed wyzwaniami dotyczącymi ochrony bioróżnorodności. Mamy do czynienia ze zmianami klimatu. Te rzeczy się dzieją naprawdę i to nie jest żart. A ochrona bioróżnorodności to zwiększanie obszarów cennych przyrodniczo, w różnych formach ochrony przyrody

- zaznaczał Przewodniczący Senackiej Komisji Klimatu i Środowiska, Senator Stanisław Gawłowski.

Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślał z kolei, że województwo lubuskie jest dobrym miejscem, punktem odniesienia do rozmowy, dyskusji i poszukiwań związanych z ochroną środowiska. A w odniesieniu do tragedii na Odrze sprzed dwóch lat, czy pożaru w zielonogórskim Przylepie, wskazywał na konieczność, stworzenia przepisow i takich uwarunkowań oraz otoczenia prawnego, które pozwoli nam skutecznie dbać o przyrodę. 

 

Konferencja połączona była z symbolicznym otwarciem wystawy pn. "35 lat odrodzonego Senatu".

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}