W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowalijki - jeść czy nie jeść

04.04.2024

Nowalijki to określenie warzyw, które pojawiają się na straganach lub w warzywniakach wczesną wiosną. Przeważnie dotyczy to rzodkiewek, marchwi, sałaty, pomidorów, ogórków czy szczypiorku. Czy są naprawdę takie zdrowe, czy może jednak szkodliwe? Młode warzywa są doskonałym dodatkiem do kanapek, warzywnych sałatek i zdrowych dań, dlatego nie warto z nich rezygnować!

Nowalijki na kuchennej drewnianej desce

Nowalijki zazwyczaj są uprawiane w szklarniach, co oznacza, że mają niewielki dostęp do słońca, a nawet ziemi.  Nowalijki charakteryzują się nieco odmiennym kolorem od warzyw dojrzewających w miesiącach letnich, ponieważ promienie słoneczne odbijają się od szyb okiennych szklarni. Problematyczny może wydawać się także sposób nawożenia roślin szklarniowych. Często dla poprawy "wyników" hodowcy stosują nawozy mogące "odkładać sie" w młodych roślinach. Chodzi przede wszystkim o związki azotu, które w dużych ilościach mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w naszym organiźnie.

Nowalijki pojawiające się wraz z wiosną już od kwietnia znajdziemy je na lokalnych targach i w warzywniakach. Wiosenne warzywa mogą być uprawianie zarówno w szklarni, jak i w gruncie. W przypadku nowalijek, uprawa zazwyczaj odbywa się w szklarni, która stwarza odpowiednie warunki klimatyczne – chroni przed wiatrem i zapewnia podwyższoną temperaturę. Dzięki temu plony stają się obfite! Tradycyjna uprawa, czyli w gruncie, sprawia, że warzywa są gotowe do zbiorów dopiero miesiąc później niż te szklarniowe. Warzywa wyrywane z gruntu pojawiają się najwcześniej w drugiej połowie kwietnia.

Najlepsze nowalijki - z domowego parapetu

Nowalijki można wyhodować w domu w postaci kiełków brokuł, rzodkiewki czy rzeżuchy. Na domowym parapecie wyrośnie również bogata w witaminę C natka pietruszka, a także szczypiorek. Domowe uprawy będą pozbawione dodatkowych środków przyśpieszających ich wzrost, a dodatkowo staną się piękną ozdobą naszego parapetu. W tworzeniu domowego ogródka warto wykorzystać specjalne doniczki na zioła, które wyposażone w otwory i podstawki, będą doskonałe przy uprawie szczypiorku czy natki pietruszki.

{"register":{"columns":[]}}