W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biologia (październik 2020 r.)

Temat 5. Układ pokarmowy i odżywianie się – wprowadzenie

W ramach realizacji działu programowego „Układ pokarmowy i odżywianie się”  wymienisz i rozpoznasz elementy układu pokarmowego, podasz ich funkcje oraz przedstawisz związek budowy tych elementów z pełnioną funkcją.

  • Zapoznaj się z częścią 1 lekcji z Epodręcznika „Budowa układu pokarmowego” Naucz się wymieniać narządy układu pokarmowego, wskazywać ich położenie (na schemacie i we własnym organizmie).

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

Temat 6. Układ pokarmowy – budowa, rodzaje oraz funkcje ludzkich zębów

Wymienisz i rozpoznasz  rodzaje zębów oraz określisz  ich znaczenie w mechanicznej obróbce pokarmu; przedstawisz  przyczyny próchnicy i zasady jej profilaktyki

  • Zapoznaj się z materialem – część 2 „Zęby" do  lekcji z Epodręcznika „Budowa układu pokarmowego”.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Zapoznaj się z tekstem dodatkowym. Poszerz/utrwal wiedzę   o budowie, rodzajach oraz funkcjach ludzkich zębów.

Typ materiału: Tekst

  • Zastanów się czy wiesz jak ważna jest prawidłowa higiena zębów; czy znasz główne ich rodzaje i wiesz, jakie pełnią funkcje?

Typ materiału: Tekst

Temat 7. Uklad pokarmowy człowieka - budowa i funkcje

Omówisz budowę ukladu pokarmowego oraz przedstawisz związek budowy z pełnioną funkcją.

  • Zapoznaj się z materialem  – część 3, 4 i 5  materiału   do lekcji Epodręcznika „Budowa układu pokarmowego”; 3. Jama ustna, gardło i przełyk; cz. 4. Żołądek i jelito cienkie; cz. 5. Jelito grube.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

Temat 8. Uklad pokarmowy i odżywianie się. Jak trawiony jest pokarm?

Dowiesz się jakie przemiany musi przejść kęs kanapki, by zasilić komórki; czy wystarczy, by trafił do żołądka;  jaką drogą dotrze z układu pokarmowego do potrzebujących energii i składników odżywczych komórek mózgu, mięśni i pozostałych narządów.

  • Zapoznaj się z materiałek do lekcji z Epodręcznika „Jak trawiony jest pokarm?”.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Zapoznaj się z materialem do lekcji z Epodręcznika „Metabolizm”. Przeczytaj tekst cz. 1 „Dieta" Na podstawie tabeli omów/opisz rolę składników pokarmowych w organizmie człowieka i dowiedz się wiecej o bilansie energetycznym (niedowaga, nadwaga, otyłość).

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Zapoznaj się z materiałem i przeanalizuj potrzeby pokarmowe człowieka. Omów rodzaje, znaczenie i źródła składników pokarmowych.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

 

{"register":{"columns":[]}}