W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Biologia (styczeń 2021 r.)

Temat 9. Komórka (Dział III). Rodzaje komórek. Budowa i funkcje komórki

Poznam: rodzaje komórek (prokariotyczne, eukariotyczne), kształty i wielkość komórek; przystosowania komórek do pełnionych przez nie funkcji; budowę komórek eukariotycznych (zwierzęca, roślinna, grzybowa). Przeprowadzę obserwacje mikroskopowe komórek roślinnych i zwierzęcych.

  • Zapoznaj się z materiałem „Wprowadzenie do komórek, historii ich odkrycia i rozwoju teorii komórkowej” na kanale Khan Academy.

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem „Komórki prokariotyczne” na kanale Khan Academy. Wymień elementy budowy/struktury komórek prokariotycznych.

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem „Wprowadzenie do komórek eukariotycznych” na kanale Khan Academy. Wymień składniki budujące komórki prokariotyczne.

Typ materiału: Tekst

  • Obejrzyj film: „Komórki eukariotyczne” (źródło: Biologia LO zakres podstawowy; Licencja Creative Commons – uznanie autorstwa, ponowne wykorzystanie dozwolone).

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Sprawdź wiadomości o budowie komórki – wykonaj zadania (źródło: Uniwersytet Gdański, Dla Maturzysty, portal studentnews.pl)

Typ materiału: Ćwiczenie interaktywne

Temat 10. Komórka (III). Budowa i znaczenie błon biologicznych

Poznam budowę i funkcje błon biologicznych oraz rodzaje transportu substancji przez błony biologiczne (bierny, czynny, dyfuzja prosta, dyfuzja ułatwiona, transport aktywny), transport pęcherzykowy. Zrozumiem zjawisko osmozy w komórkach zwierzęcych i roślinnych. Zaobserwuję wpływ roztworów o różnych stężeniach na zjawisko osmozy.

  • Zapoznaj się z materiałem „Błona komórkowa i cytoplazma” na kanale Khan Academy. Poznasz strukturę i funkcję błony komórkowej oraz cytoplazmy komórek. Artykuł obejmuje również temat dwuwarstwowej struktury lipidowej i mikrokosmków.

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z lekcją „Błony biologiczne” od str. 38 do str. 40. Opisz/omów budowę i właściwości błon biologicznych (źródło: flipbook, Nowa Era).

Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj tekst: „Niezwykłe bariery. O błonach półprzepuszczalnych i osmozie”. (Źródło: Biologia w Szkole).

Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj tekst: „Transport przez błony”.

Typ materiału: Tekst

  • Obejrzyj film „Błona komórkowa". Powtórz wiadomości o budowie komórki. Utrwal wiedzę o właściwościach i funkcjach błony komórkowej. Dowiedz się więcej o osmozie w komórkach. Przedstaw inne błony biologiczne. (autor: Waldemar Lewiński, Teraz Biologia, źródło: https://terazwiedza.pl)

Typ materiału: Materiał multimedialny

 

{"register":{"columns":[]}}