W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Fizyka (grudzień 2020 r.)

Temat 11. Ruch drgający

Dowiem się, jak definiować i opisywać ruch drgający. Nauczę się posługiwać pojęciem amplitudy drgań, okresu i częstotliwości drgań.

  • Przeczytaj na czym polega doświadczenie 1. Jeśli masz taką możliwość, to również je przeprowadź. Zwróć uwagę na podsumowanie doświadczenia. Przeczytaj o wielkościach służących do opisu ruchu drgającego i zapoznaj się z przykładem 1. Obejrzyj materiały filmowe o ruchu wahadła matematycznego oraz o ruchu ciężarka na sprężynie. Dowiedz się, jak wygląda wykres zależności położenia od czasu w ruchu drgającym. Rozwiąż zadania z pracy domowej.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube. Autor opowiada o ruchu drgającym, wahadłach i sprężynach. Zapamiętaj co to jest okres, częstotliwość i amplituda drgań. Na końcu filmu znajdziesz przykładowe zadania z rozwiązaniami z omawianego tematu.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Zapoznaj się z materiałem na stronie leszekbober.pl. Znajdziesz tam najważniejsze wzory i teorię z działu ruch drgający i falowy.

Typ materiału: Tekst

Temat 12. Przemiany energii w ruchu drgającym

Nauczę się rozróżniać rodzaje energii, jakie posiada ciało wykonujące ruch drgający na przykładzie wahadła matematycznego i ciężarka.

  • Uważnie zapoznaj się z materiałem zawartym w lekcji. Dowiedz się, przy jakim położeniu ciała drgającego poszczególne rodzaje energii przyjmują wartość minimalną lub wartość maksymalną. Zapamiętaj z czym jest związana energia całkowita w ruchu drgającym. Rozwiąż ćwiczenia z zadań podsumowujących lekcję.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube. Dowiedz się jak wyznaczać amplitudę, częstotliwość i okres drgań na podstawie wykresu wychylenia od czasu. Autor opowiada również jak zmienia się energia kinetyczna i energia potencjalna w ruchu harmonicznym.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Obejrzyj materiał filmowy na kanale „Fizyka LO Turek”. Autor wyjaśnia na czym polega przemiana energii w ruchu drgającym przeprowadzając różne doświadczenia.

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 13. Fale i wielkości je opisujące

Nauczę się opisywać mechanizm przekazywania drgań między punktami ośrodka. Poznam pojęcie ruchu falowego i nauczę się posługiwać wielkościami opisującymi ruch falowy.

  • Zapoznaj się z materiałem. Dowiedz się, jak powstają fale, jak przekazywane są fale i co to jest impuls falowy. Poznaj definicje wielkości charakteryzujących ruch falowy. Rozwiąż ćwiczenie 1 i zadania z pracy domowej.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „KhanAcademyPoPolsku”. Autorka opowiada o falach, ich propagacji, przepływie energii w rozchodzącej się fali, falach mechanicznych i dźwiękowych.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Oglądając kolejny film na kanale „KhanAcademyPoPolsku” utrwal pojęcia amplitudy, okresu, częstotliwości i długości fali. Dowiedz się, jak obliczyć prędkość fali.

Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 14. Fale dźwiękowe

Nauczę się charakteryzować cechy dźwięku: wysokość dźwięku, głośność i barwę dźwięku. Poznam różnice między dźwiękami słyszalnymi, ultradźwiękami i infradźwiękami.

  • Przeczytaj uważnie materiał z lekcji. Dowiedz się, jakie warunki muszą spełniać drgania żeby mogły być zarejestrowane przez ludzkie ucho oraz poznaj cechy dźwięku: wysokość, głośność i barwę. W słowniczku znajdziesz pojęcia warte zapamiętania.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Obejrzyj film na kanale „Fizyka od Podstaw” na YouTube. Autor opowiada o natężenie dźwięku i częstotliwości, o różnych źródłach dźwięku, prędkości dźwięku w stali i powietrzu. Doświadczenia prezentowane w filmie pomogą Ci zrozumieć czym są fale akustyczne.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • W tym filmie autor opowiada o wysokości i głośności dźwięku, poziomie natężenia dźwięku oraz o częstotliwości dźwięku słyszalnego przez człowieka. Dowiedz się, co kryje się pod pojęciem ultradźwięków i infradźwięków.

Typ materiału: Materiał multimedialny

 

{"register":{"columns":[]}}