W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawy przedsiębiorczości (listopad 2020 r.)

Temat 5. Instytucje gospodarki rynkowej (dział III). Znaczenie Narodowego Banku Polskiego. Zasady oszczędzania i inwestowania

Scharakteryzuję  instytucje rynku finansowego w Polsce – Narodowy Bank Polski, Komisja Nadzoru Finansowego, Rzecznik Finansowy. Objaśnię ich znaczenie w funkcjonowaniu gospodarki narodowej, przedsiębiorstw i życiu człowieka.

  • Przeczytaj o polityce pieniężnej na portalu NBP. Dowiedz się o Radzie  Polityki Pieniężnej. Poznaj instrumenty polityki pieniężnej.

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem do lekcji z Epodręcznika „Dlaczego banki są potrzebne w gospodarce rynkowej?” Dowiedz się o inwestowaniu i oszczędzaniu. Zastanów się, dlaczego ludzie oszczędzają pieniądze; w jaki sposób ludzie lokują zaoszczędzone pieniądze. Wymień/omów  formy lokowania środków finansowych.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Zapoznaj się z tekstem „Pieniądz, instytucje finansowe na rynku, rola systemu bankowego” (Rozdziały 1.6 Rola Banku Centralnego w Polsce. 1.7 Rola banków w systemie finansowym).  Omów / opisz zadania NBP.

Typ materiału: Tekst

  • Obejrzyj materiały filmowe o Centrum Pieniądza NBP. Dowiedz się co to za miejsce? Gdzie się znajduje? Kim był patron? Co można zobaczyć? Czego się dowiedzieć?

Typ materiału: Tekst

Temat 6. Instytucje gospodarki rynkowej (dział III). Giełda i rynek papierów wartościowych

Poznam i objaśnię mechanizm inwestowania na giełdzie papierów wartościowych na przykładzie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

  • Zapoznaj się z materiałem do lekcji z Epodręcznika „Kapitał, czyli jak inwestować oszczędności na rynku giełdowym”.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Zapoznaj się ze stroną GPW. Zapoznaj się z dodatkowymi materiałami. Obejrzyj film „Inwestowanie to nie czarna magia. Zostań inwestorem!”.

Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Materiał dla nauczyciela – konspekt lekcji i ćwiczenia (Beata Bryk, zasoby projektu IP2 ORE).

Typ materiału: Scenariusz zajęć

  • Materiał dla nauczyciela – prezentacja  przydatna do przygotowania lekcji (Wydział Zarządzania Uniwersytet Łódzki, Akademia Młodego Ekonomisty).

Typ materiału: Materiał multimedialny

 

{"register":{"columns":[]}}