W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawy przedsiębiorczości (luty 2021 r.)

Temat 21. Zatrudnienie. Prawne podstawy zatrudnienia

Dowiem się o prawnych podstawach zatrudnienia (formy zatrudnienia, systemy płac, obowiązki i prawa pracownicze, rodzaje urlopów).

  • Zapoznaj się z materiałem. Dowiesz się  jakie są formy zatrudnienia i rodzaje umów o pracę oraz sposoby rozwiązywania stosunku pracy; czym jest płaca i jakie wyróżnia się systemy płac; jak obliczyć płacę netto i całkowite koszty płacy (źródło: flipbook Nowa Era)

        Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj tekst do lekcji  „4.5. Formy zatrudnienie pracownika” . Wykonaj dwa ćwiczenia: 1.  Korzystając z kodeksu regulującego zagadnienia dotyczące umowy o pracę, napisz, co powinna zawierać umowa o pracę oraz jakie są formy rozwiązania tej umowy. 2.  Porównaj w punktach umowę-zlecenie z umową o dzieło. (źródło: Zasoby IP2 ORE, podręcznik „Przedsiębiorczość w praktyce")

        Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj artykuł dodatkowy „Formy zatrudnienia – podobieństwa i różnice". Przeanalizuj formy zatrudnienia na podstawie opisanych przykładów 1 i 2. (źródło: Poradnik Przedsiębiorcy)

        Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z artykułem dodatkowym „ Zatrudnienie pracownika krok po kroku – obowiązki pracodawcy” (źródło:  iFirma;, ABC przedsiębiorcy Aktualności Blog Pracownicy)

        Typ materiału: Tekst

  • Obejrzyj materiał  multimedialny „Zatrudnianie pracowników krok po kroku –  odc.1-7” (źródło: serwis Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości)

        Typ materiału: Materiał multimedialny

Temat 22. Bezpieczeństwo i ochrona pracy. Ochrona praw pracowniczych

Dowiem się o bezpieczeństwie i ochronie pracy. Omówię/opiszę na czym polega ochrona praw pracowniczych.

  • Obejrzyj materiał  multimedialny „Zatrudnianie pracowników krok po kroku – odc. 8 – Szkolenie BHP pracownika” (źródło: serwis Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości)

        Typ materiału: Materiał multimedialny

  • Zapoznaj się z materiałem  „4.6. Obowiązki i prawa pracownika oraz pracodawcy".  Korzystając z dostępnych informacji, ustal, gdzie w Twojej okolicy może zgłosić się osoba, której prawa pracownicze są łamane. Zapisz, ile kosztują usługi instytucji, z których może ona skorzystać. Wskaż przyczyny występowania w Kodeksie pracy przepisów ochronnych dotyczących zatrudniania osób młodocianych. (źródło:  (źródło: Zasoby IP2 ORE, podręcznik „Przedsiębiorczość w praktyce")

        Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj artykuł „SZCZEGÓLNE ROZWIĄZANIA ZWIĄZANE Z OCHRONĄ MIEJSC PRACY” (źródło:  serwis Zielona Linia)

        Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia osób pracujących w czasie epidemii COVID-19” (źródło: Serwis  Kadrowego; opracowanie przygotowane przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy)

        Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem dodatkowym „Pracodawca w walce z pandemią: prawo do prywatności a prawo do zdrowia” (źródło: ODO)

        Typ materiału: Tekst

Temat 23. Przedsiębiorstwo. Finansowaniedziałalności

Poznam sposoby finansowania działalności gospodarczej lub projektowanego przedsięwzięcia. Dowiem się co to są inkubatory przedsiębiorczości, akceleratory biznesu. Prognozuję efekty finansowe projektowanego przedsiębiorstwa lub przedsięwzięcia na podstawie zestawienia planowanych przychodów i kosztów.

  • Zapoznaj się z materiałem. Dowiesz się, jakie są formy zatrudnienia i rodzaje umów o pracę oraz sposoby rozwiązywania stosunku pracy; czym jest płaca i jakie wyróżnia się systemy płac; jak obliczyć płacę netto i całkowite koszty płacy (źródło: flipbook Nowa Era)

        Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem do lekcji „4.5. FORMY ZATRUDNIENIA PRACOWNIKA". Dowiedz się, jak Kodeks pracy reguluje zagadnienia dotyczące zatrudnienia na umowę o pracę. Porównaj w punktach umowę-zlecenie z umową o dzieło.  Odwołaj się do obowiązujących  aktów prawnych. (źródło: Podręcznik „Jestem przedsiębiorczy” na stronie www.podrecznik.edugate.pl, projekt „Przedsiębiorczość w praktyce").

        Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z Informatorem „Podstawy prawne zatrudniania młodzieży w wieku 16-18 lat” (źródło: Piotr Wiśniewski, Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie, Warszawa).

        Typ materiału: Tekst

  • Przeczytaj artykuł „Formy zatrudnienia – podobieństwa i różnice". Przeanalizuj przykłady.  Omów/opisz na czym polega samozatrudnienie.  Co wiesz o wolontariacie?  Pomyśl, dlaczego warto zainteresować się taką formą zatrudnienia? (źródło: Poradnik Przedsiębiorcy).

        Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z artykułem dodatkowym „Zatrudnienie pracownika krok po kroku – obowiązki pracodawcy” (źródło:  iFirma;, ABC przedsiębiorcy Aktualności Blog Pracownicy)

        Typ materiału: Tekst

Temat 24. Etyka biznesu. Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw

Wymienię, rozróżnię oraz scharakteryzuję podstawowe wartości etyczne w biznesie. Wyjaśnię znaczenie terminów „etyka zawodowa”, „kodeks etyczny”. Wymienię zachowania etyczne, etyczne oraz nieetyczne działania w biznesie. Wyjaśnię pojęcie korupcji.  Dokonam identyfikacji rodzajów korupcji,  wymienię ich przyczyny i skutki, a także sposoby przeciwdziałania korupcji. Wyjaśnię istotę i cele społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

  • Dowiedz się czym jest etyka biznesu. Wymień/omów  czynniki wpływające na etyczność firmy. (źródło: Encyklopedia Zarządzania)

        Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem „Etyka w biznesie - definicja, zasady, podstawowe wartości". Omów podstawowe wartości etyczne w biznesie. Czym jest kodeks etyczny? (źródło: serwis Praca.pl)

        Typ materiału: Tekst

  • Materiał dla nauczyciela: prezentacja „Etyka w biznesie i administracji" (autor: dr Adam Zadroga, KUL)

        Typ materiału: Materiał multimedialny

 

{"register":{"columns":[]}}