W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podstawy przedsiębiorczości (październik 2020 r.)

Temat 3. Gospodarka rynkowa, Zalety gospodarki rynkowej

Nauczę się rozróżniać typy gospodarek; charakteryzować funkcjonowanie gospodarki centralnie planowanej w Polsce oraz wyróżniać cechy gospodarki rynkowej. Scharakteryzuję na przykładach stosowanie zasady wolności gospodarczej.

  • Zapoznaj się z tekstem „Gospodarka rynkowa”  – autorzy: Mateusz Chowaniec, Angelika Pryszlak, źródło: Encyklopedia Zarządzania. Podaj definicję  gospodarki rynkowej. Dowiedz się od jakich czynników uzależnione jest funkcjonowanie gospodarki rynkowej.

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem dodatkowym „Gospodarka rynkowa: czym jest? Jej cechy i warunki istnienia” (źródło: Finanse21.pl). Omów/ opisz cechy gospodarki rynkowej. Co jest motorem napędowym gospodarki rynkowej?

Typ materiału: Tekst

  • Zapoznaj się z materiałem z podręcznika  „Przedsiębiorczość w praktyce”  – część 2.1. Transformacja gospodarcza Polski. Wykonaj ćwiczenia: 1. Zdefiniuj pojęcie transformacja gospodarki. 2. Wyjaśnij, na czym polegały przekształcenia własnościowe w procesie transformacji gospodarki Polski.

Typ materiału: Tekst

  • Sprawdź co pamiętasz o funkcjonowaniu gospodarki.  Wypełnij tabelę – wpisz  po 5 cech gospodarki centralnie sterowanej i gospodarki rynkowej, wybranych spośród podanych w materiale podręcznika „Przedsiębiorczość w praktyce” lub innych dostępnych.

Typ materiału: Karta Pracy

​​​​​​

Temat 4. Gospodarka rynkowa. Prawo popytu i podaży

Wyjaśnię/zinterpretuję pojęcia popytu, podażu, ceny. Objaśnię pojęcie „mechanizm rynkowy”. Scharakteryzuję cenę równowagi rynkowej. Wyjaśnię pojęcia: „dobra substytucyjne”, „dobra komplementarne”. Dokonam analizy  zależności pomiędzy popytem, podażą a ceną; wyjaśnię cenową elastyczność popytu i podaży; dokonam analizy znaczenia mechanizmu rynkowego dla funkcjonowania gospodarki rynkowej.

  • Zapoznaj sie z materiałem do lekcji z Epodręcznika „Podstawy współczesnej gospodarki”. Dowiedz się/przypomij sobie: czym jest ekonomia; na czym polega gospodarowanie; jakie znasz najważniejsze kategoriie ekonomiczne. Zapoznaj się z definicjami: rynek, popyt, podaż.

Typ materiału: Lekcja z Epodręcznika

  • Zapoznaj się z materiałem  podręcznika  „Przedsiębiorczość w praktyce”  –  część 2.4.  „Popyt, podaż i równowaga rynkowa”. Dowiedz się czym jest/scharakteryzuj: Konflikt między kupującym a sprzedającym; Konkurencja; Popyt; Wyjątki od prawa popytu; Czynniki oddziałujące na popyt oraz jego wielkość. Podaż, krzywa podaży; Czynniki oddziałujące na podaż i jej wielkość. Kiedy rynek jest w równowadze? Wyjaśnij, na czym polega działanie mechanizmu rynkowego.

Typ materiału: Tekst

  • Poszerz wiadomości. Przeczytaj tekst i opisz/omów  mechanizmy rynkowe (źródło: wydawnictwo EMPI2)

Typ materiału: Tekst

  • Materiał dodatkowy dla nauczyciela do wykorzystania w pracy z uczniami  – „Rozwój zrównoważony  w gospodarce rynkowej, Wdrażanie rozwoju zrównoważonego w gospodarce rynkowej” (autor: Andrzej Graczyk, SGH)

Typ materiału: Tekst

 

{"register":{"columns":[]}}