W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Innowacje w samorządach – potrzeby, kierunki, wyzwania

26.05.2023

Wybór inwestycji do realizacji przez polskie samorządy oraz stopień ich innowacyjności. Bariery i ryzyka, które towarzyszą innowacyjnym przedsięwzięciom. To główne tematy jednej z debat towarzyszącej gali konkursu „Innowacyjny Samorząd”. W dyskusji uczestniczyła wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Na scenie pięć osób siedzi w fotelach. Druga od lewej wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak z mikrofonem.

Większość samorządów realizuje kompleksowe rozwiązania odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Jest to zgodne z wytycznymi Komisji Europejskiej, która w perspektywie 2021-2027 położyła jeszcze większy nacisk na rozwój terytorialny, rozumiany jako wychodzenie naprzeciw lokalnym potrzebom, budowę lokalnych potencjałów i stymulowanie innowacji. I to może być szansa na ciekawe, innowacyjne przedsięwzięcia dla samorządów

wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak dodała wiceminister, na pakiet takiego kompleksowego innowacyjnego wsparcia składają się głównie działania w zakresie: cyfryzacji, polityki miejskiej, rewitalizacji, adaptacji do zmian klimatu, elektromobilności, niskoemisyjności oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Wszystkie te obszary są wspierane funduszami unijnymi. Samorządy, obok przedsiębiorców, są największymi beneficjentami środków z Polityki Spójności. W obecnym rozdaniu funduszy nadal będziemy wspierać wszystkie innowacyjne przedsięwzięcia

– podkreśliła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Według sekretarz stanu, samorządy coraz lepiej sobie radzą z szeroko pojętą innowacyjnością. Do liderów innowacyjności, oprócz regionu warszawskiego, należy województwo małopolskie, pomorskie oraz dolnośląskie. Znaczne sukcesy w tym zakresie odnotowuje również Podkarpacie.

Fundusze UE, których inwestowanie koordynuje nasz resort, przynoszą wymierne korzyści i wpływają na poprawę innowacyjności w regionach

– dodała wiceszefowa MFiPR.

Konkurs „Innowacyjny Samorząd” jest realizowany przez Serwis Samorządowy PAP. Nagradzane są najbardziej innowacyjne projekty zgłaszane przez gminy, miasta, powiaty i województwa. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów, które będą inspiracją dla pozostałych jednostek do podejmowania działań na rzecz innowacyjności.

{"register":{"columns":[]}}