W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezzałogowce BAYRAKTAR TB2

16 maja 2024 roku zakończone zostały dostawy bezzałogowych systemów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2 kupionych w ramach umowy z 24 maja 2021 roku zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Baykar Makina Sanayi ve Ticaret A.S. Na wyposażenie Wojska Polskiego trafił ostatni czwarty zestaw BSP Bayraktar TB2, w którego skład wchodzi m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 naziemnymi stacjami kontroli, a także m.in. sensory EO/IR, uzbrojenie oraz części zamienne. Zgodnie z umową dostarczone zostały także: symulatory, pakiet szkoleniowy, logistyczny i części zamienne.

Bayraktar dla Polski

Pierwsze trzy zestawy były odbierane przez Siły Zbrojne RP jesienią 2022 r. oraz wiosną i jesienią 2023 r., Zostały zrealizowane szkolenia pierwszych instruktorów i użytkowników systemu z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu oraz z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie.

W ramach zawartej umowy pozyskiwane jest również uzbrojenie naprowadzane laserowo, typu MAM-L i MAM-C, które umożliwi realizację zadań taktycznych, zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu. Ponadto wykonawca dokona transferu technologii niezbędnych do utworzenia w strukturach Sił Zbrojnych RP zakładowych zdolności obsługowych (poziom D) w zakresie serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz sensorów EO/IR.

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system rozpoznawczo-uderzeniowy (BSR-U), zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych z wykorzystaniem uzbrojenia naprowadzanego laserowo, przenoszonego na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni automatyczne kołowanie, start, przelot i lądowanie. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h.

{"register":{"columns":[]}}