W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie podczas 16. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

10.05.2024

W ramach tegorocznej 16. Edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Partnerzy Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) obchodzili jubileusz 5-lecia powstania Programu.

Zdjęcia Premeira Krzysztofa Gawkowskiego na obchodach 5-lecia PWCYBER

5-lecie Programu PWCyber

W ramach obchodów 5-lecia Programu PWCyber, podczas 16. Edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, zorganizowano panel dyskusyjny pt. Bezpieczeństwo łańcucha dostaw (nie tylko) w świetle Dyrektywy NIS2. Spotkanie otworzył wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Pan Minister podziękował Partnerom za współpracę i zaznaczył, że cyberbezpieczeństwo jest wspólną sprawą sektora publicznego i prywatnego. 

W dyskusji udział wzięli przedstawiciele firm: Cisco International Limited, Dell sp. z o.o., Google Cloud Poland sp. z o.o., Hewlett Packard Enterprise Polska sp. z o.o., Palo Alto Network, Evercom, Samsung Electronics Polska sp. z o.o. Moderatorem dyskusji był Łukasz Wojewoda, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji.

Goście wydarzenia z uwagi na pełen przekrój oferowanych przez nich produktów i usług cyberbezpieczeństwa oraz wachlarz doświadczeń zaprezentowali różne spojrzenie na poruszony podczas spotkania temat z perspektywy dostawcy i zamawiającego w łańcuchu dostaw. W ramach panelu poruszono zagadnienia dotyczące regulacji NIS2 w zakresie bezpieczeństwa łańcucha dostaw, doświadczeń partnerów PWCyber w tym obszarze, wpływie podatności, bezpieczeństwie oprogramowania oraz aspekcie zasadności certyfikacji systemów zarządzania bezpieczeństwem łańcucha dostaw w cyberbezpieczeństwie. 

Paneliści nawiązywali do korzyści wynikających z uczestnictwa w Programie oraz prowadzonych aktywności w ramach współpracy. Dyskusja pokazała, że w kluczowych aspektach Partnerzy mają podobne zdanie w sprawie odpowiedzialności za łańcuch dostaw oraz współpracują ze sobą w tym zakresie. 

Program Współpracy w Cyberbezpieczeństwie PWCyber to realizowana przez Ministra Cyfryzacji od 2019 r. inicjatywa o charakterze wymiany partnerskiej z sektorem prywatnym. Celem współpracy jest wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. W ramach partnerstwa firmy technologiczne, zarówno krajowe, jak i korporacje o skali międzynarodowej, współpracując ze sobą dzielą się doświadczeniami na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowych procesów i podniesienia świadomości użytkowników w zakresie zagrożeń cyfrowych. 

Program jest platformą wymiany wiedzy eksperckiej. Uczestniczy w nim obecnie 45 firm i organizacji. W tym roku do programu przystąpiło już siedem kolejnych podmiotów, w tym pierwszy telekom - Orange Polska S.A.

Partnerzy Programu są zaangażowani w rozwijanie współpracy. Obszary współpracy w ramach programu są szerokie, obejmują m.in. warsztaty, konsultacje, szkolenia oraz prace analityczne. Od 2020 r. wraz z Partnerami PWCYber przeprowadzono 65 szkoleń, w ramach których przeszkolono prawie 30 tys. osób. Prowadzenie wspólnych działań w dynamicznie zmieniającym się środowisku technologicznym otwiera przed sektorem publicznym nowe możliwości związane z gromadzeniem eksperckiej wiedzy i doświadczeń. Współpraca w ramach programu PWCyber przynosi pozytywne rezultaty w postaci rozwoju kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz promowania nowych rozwiązań w sektorze publicznym. Beneficjentami wspólnych działań są m.in.: jednostki administracji państwowej, jednostki samorządu terytorialnego, szpitale i placówki ochrony zdrowia oraz pracujący w nich specjaliści IT. 

Na zakończenie spotkania odbył się uroczysty bankiet, na który zaproszeni byli wszyscy Partnerzy Programu PWCyber.

Wszystkim uczestnikom wydarzenia dziękujemy za obecność i zaangażowanie!  

Relacja z wydarzenia znajduje się na stronie organizatora Kongresu:
Polska jest na cybernetycznej wojnie. Ten program daje nam bezpieczeństwo (wnp.pl)

{"register":{"columns":[]}}